Kinnevik hårdast blankat bland investmentbolagen
Blankarna går hårdast åt Kinnevik bland de svenska investmentbolagen. Nära 7% av aktierna är blankade – klart mer än hos de andra bolagen.

Idag, 08:31
Blankarna går hårdast åt Kinnevik bland de svenska investmentbolagen. Nära 7% av aktierna är blankade – klart mer än hos de andra bolagen.

Idag, 08:31
Kinnevik toppar listan över Stockholmsbörsens mest blankade investmentbolag. Knappt 7% av kapitalet i bolagets B-aktie är blankat, vilket är klart mer än i något annat investmentbolag.
Värdet på blankningen uppgår till nära 1,2 miljarder kronor.
Kinnevik har haft en turbulent vår, och aktien är ner över 20% i år.
I mars publicerade blankarfirman Ningi Research en kritisk rapport om Kinneviks innehav och tog samtidigt en kort position. Rapporten fick aktien att rasa 17% på dagen.
Sedan dess har dock oron dämpats något. Bolaget har tillsatt en ny VD, Helena Saxon, och gjort en omorganisation med ett omfattande sparprogram.
Av Kinneviks tre publika blankare är det bara Systematica Investment som ligger på plus i sin position.
Näst störst är blankningen i Industrivärden där cirka 1,9% av kapitalet är blankat, till ett värde av 4,4 miljarder kronor.
Därefter ligger Svolder på 1,7% och Bure på 1,3%.
I Latour, där blankningen uppgår till 1,1%, finns en publik blankare: Millennium International Management, som ligger back 1,5% på positionen.
Bolag | Andel blankning | Värde (Mkr) | DTC (primärmarknad)* |
|---|---|---|---|
Kinnevik B | 6,9% | 1 196 | 17,2 |
Industrivärden C | 1,9% | 4 396 | 19,6 |
Svolder | 1,7% | 101 | 12,3 |
Bure | 1,3% | 298 | 8,3 |
Latour | 1,1% | 1 481 | 18,4 |
VNV Global | 0,8% | 19 | 7,5 |
Investor B | 0,5% | 6 871 | 6,7 |
Creades | 0,4% | 49,9 | 4 |
Lundberg | 0,4% | 572 | 9,5 |
Källa: Holdings
*DTC (Days to cover) avser avser antalet handelsdagar det teoretiskt sett skulle ta för alla blankare att köpa tillbaka de aktier de har lånat och stänga sina positioner.
Blankarna går hårdast åt Kinnevik bland de svenska investmentbolagen. Nära 7% av aktierna är blankade – klart mer än hos de andra bolagen.

Idag, 08:31
Kinnevik toppar listan över Stockholmsbörsens mest blankade investmentbolag. Knappt 7% av kapitalet i bolagets B-aktie är blankat, vilket är klart mer än i något annat investmentbolag.
Värdet på blankningen uppgår till nära 1,2 miljarder kronor.
Kinnevik har haft en turbulent vår, och aktien är ner över 20% i år.
I mars publicerade blankarfirman Ningi Research en kritisk rapport om Kinneviks innehav och tog samtidigt en kort position. Rapporten fick aktien att rasa 17% på dagen.
Sedan dess har dock oron dämpats något. Bolaget har tillsatt en ny VD, Helena Saxon, och gjort en omorganisation med ett omfattande sparprogram.
Av Kinneviks tre publika blankare är det bara Systematica Investment som ligger på plus i sin position.
Näst störst är blankningen i Industrivärden där cirka 1,9% av kapitalet är blankat, till ett värde av 4,4 miljarder kronor.
Därefter ligger Svolder på 1,7% och Bure på 1,3%.
I Latour, där blankningen uppgår till 1,1%, finns en publik blankare: Millennium International Management, som ligger back 1,5% på positionen.
Bolag | Andel blankning | Värde (Mkr) | DTC (primärmarknad)* |
|---|---|---|---|
Kinnevik B | 6,9% | 1 196 | 17,2 |
Industrivärden C | 1,9% | 4 396 | 19,6 |
Svolder | 1,7% | 101 | 12,3 |
Bure | 1,3% | 298 | 8,3 |
Latour | 1,1% | 1 481 | 18,4 |
VNV Global | 0,8% | 19 | 7,5 |
Investor B | 0,5% | 6 871 | 6,7 |
Creades | 0,4% | 49,9 | 4 |
Lundberg | 0,4% | 572 | 9,5 |
Källa: Holdings
*DTC (Days to cover) avser avser antalet handelsdagar det teoretiskt sett skulle ta för alla blankare att köpa tillbaka de aktier de har lånat och stänga sina positioner.
Blankningar
Sparande
Blankningar
Sparande
1 DAG %
Senast
OMX Stockholm 30
0,00%
(vid stängning)
Matpriser
Idag, 08:55
Sänkt matmoms fick fullt genomslag
Shein
Idag, 07:23
Shein föll 9% i Hongkongdebuten
OMX Stockholm 30
1 DAG %
Senast
3 309,18