Sobi: Vinstkonsensus tydligt upp efter rapporten - riktkursen höjd
Idag, 13:25
Idag, 13:25
Läkemedelsbolaget Sobi har fått se vinstkonsensus justeras upp tydligt efter delårsrapporten i juli, samtidigt som försäljningsestimaten har höjts. Även den genomsnittliga riktkursen har skruvats upp.
Sobi redovisade en nettoomsättning på 7 842 miljoner kronor i det andra kvartalet, 7,0 procent över konsensus och en ökning med 27,0 procent från föregående år. Det justerade ebita-resultatet uppgick till 2 746 miljoner kronor, 8,9 procent över förväntningarna och 30,8 procent högre än motsvarande kvartal i fjol. I samband med halvårsrapporten höjde Sobi sina årsprognoser för intäkter och ebita-marginal.
Aktien, som steg 2,1 procent på rapportdagen, är i skrivande stund 0,2 procent upp efter rapportsläppet samtidigt som storbolagsindexet OMXS30-index har stigit 3,9 procent.
Räknat på estimaten som trillat in efter delårsrapporten har Factsets konsensus för justerat ebita höjts med 5,2 procent för innevarande år till 12 629 miljoner kronor och med 2,5 procent för nästa år till 14 489 miljoner. Försäljningsprognosen har samtidigt höjts med 2,9 procent till 33 154 miljoner kronor för innevarande år och med 1,8 procent till 37 401 miljoner nästa år.
Den genomsnittliga rekommendationen är övervikt, oförändrat från före rapporten. Den genomsnittliga riktkursen har höjts med 2,8 procent till 516,33 kronor från 502,50 kronor, vilket motsvarar en uppsida på 13,0 procent från nuvarande aktiekurs.
Av de 13 rekommendationerna är 62 procent positiva, 38 procent neutrala och inga negativa. Före rapporten var motsvarande fördelning 69 procent positiva, 23 procent neutrala och 8 procent negativa.
Sobi | ||||
Rapportdag | 2026-07-16 | |||
Aktiekursutveckling på rapportdagen | 2,1% | |||
OMXS30 utveckling sedan rapportdagen | 3,9% | |||
Datum | 2026-09-01 | 2026-07-15 | Differens | Antal estimat |
Aktiekurs | 456,80 | 456,00 | 0,2% | |
Genomsnittlig riktkurs | 516,33 | 502,50 | 2,8% | |
Skillnad riktkurs vs nuvarande aktiekurs | 13,03% | 10,20% | ||
Rekommendation konsensus | Övervikt | Övervikt | 13 | |
Andel positiva rekommendationer | 62% | 69% | 8 | |
Andel behåll rekommendationer | 38% | 23% | 5 | |
Andel negativa rekommendationer | 0% | 8% | 0 | |
Försäljning, innevarande i år | 33 154 | 32 229 | 2,9% | 10 |
Försäljning, nästa år | 37 401 | 36 722 | 1,8% | 10 |
Tillväxt försäljning, nästa år | 12,8% | 13,9% | ||
Justerat ebita, innevarande år | 12 629 | 12 003 | 5,2% | 9 |
Justerat ebita, nästa år | 14 489 | 14 141 | 2,5% | 9 |
Tillväxt justerat ebita, nästa år | 14,7% | 17,8% | ||
Utdelning (snitt), i år | 0,00 | 0,00 | 7 | |
Utdelning (snitt), nästa år | 0,00 | 0,00 | 7 | |
Källa: Factset |
Lars Johansson
Amila Ceranic
Nyhetsbyrån Finwire
Idag, 13:25
Läkemedelsbolaget Sobi har fått se vinstkonsensus justeras upp tydligt efter delårsrapporten i juli, samtidigt som försäljningsestimaten har höjts. Även den genomsnittliga riktkursen har skruvats upp.
Sobi redovisade en nettoomsättning på 7 842 miljoner kronor i det andra kvartalet, 7,0 procent över konsensus och en ökning med 27,0 procent från föregående år. Det justerade ebita-resultatet uppgick till 2 746 miljoner kronor, 8,9 procent över förväntningarna och 30,8 procent högre än motsvarande kvartal i fjol. I samband med halvårsrapporten höjde Sobi sina årsprognoser för intäkter och ebita-marginal.
Aktien, som steg 2,1 procent på rapportdagen, är i skrivande stund 0,2 procent upp efter rapportsläppet samtidigt som storbolagsindexet OMXS30-index har stigit 3,9 procent.
Räknat på estimaten som trillat in efter delårsrapporten har Factsets konsensus för justerat ebita höjts med 5,2 procent för innevarande år till 12 629 miljoner kronor och med 2,5 procent för nästa år till 14 489 miljoner. Försäljningsprognosen har samtidigt höjts med 2,9 procent till 33 154 miljoner kronor för innevarande år och med 1,8 procent till 37 401 miljoner nästa år.
Den genomsnittliga rekommendationen är övervikt, oförändrat från före rapporten. Den genomsnittliga riktkursen har höjts med 2,8 procent till 516,33 kronor från 502,50 kronor, vilket motsvarar en uppsida på 13,0 procent från nuvarande aktiekurs.
Av de 13 rekommendationerna är 62 procent positiva, 38 procent neutrala och inga negativa. Före rapporten var motsvarande fördelning 69 procent positiva, 23 procent neutrala och 8 procent negativa.
Sobi | ||||
Rapportdag | 2026-07-16 | |||
Aktiekursutveckling på rapportdagen | 2,1% | |||
OMXS30 utveckling sedan rapportdagen | 3,9% | |||
Datum | 2026-09-01 | 2026-07-15 | Differens | Antal estimat |
Aktiekurs | 456,80 | 456,00 | 0,2% | |
Genomsnittlig riktkurs | 516,33 | 502,50 | 2,8% | |
Skillnad riktkurs vs nuvarande aktiekurs | 13,03% | 10,20% | ||
Rekommendation konsensus | Övervikt | Övervikt | 13 | |
Andel positiva rekommendationer | 62% | 69% | 8 | |
Andel behåll rekommendationer | 38% | 23% | 5 | |
Andel negativa rekommendationer | 0% | 8% | 0 | |
Försäljning, innevarande i år | 33 154 | 32 229 | 2,9% | 10 |
Försäljning, nästa år | 37 401 | 36 722 | 1,8% | 10 |
Tillväxt försäljning, nästa år | 12,8% | 13,9% | ||
Justerat ebita, innevarande år | 12 629 | 12 003 | 5,2% | 9 |
Justerat ebita, nästa år | 14 489 | 14 141 | 2,5% | 9 |
Tillväxt justerat ebita, nästa år | 14,7% | 17,8% | ||
Utdelning (snitt), i år | 0,00 | 0,00 | 7 | |
Utdelning (snitt), nästa år | 0,00 | 0,00 | 7 | |
Källa: Factset |
Lars Johansson
Amila Ceranic
Nyhetsbyrån Finwire
Blankningar
Sparande
Blankningar
Sparande
1 DAG %
Senast
OMX Stockholm 30
−0,79%
(15:30)
Saab
Idag, 13:28
Saab leder nedgång på Stockholmsbörsen
OMX Stockholm 30
1 DAG %
Senast
3 283,65