Delårsrapport Q1 2026
24 april, 08:00
24 april, 08:00
Delårsrapport Q1 2026
NYCKELTAL
Kvartal | ||||||
MSEK | 2026:1 | 2025:1 | % | 2025:4 | % | |
Nettoomsättning | 4 740 | 5 161 | -8 | 4 893 | -3 | |
EBITDA 1 | 1 107 | 1 651 | -33 | 1 236 | -10 | |
EBITDA-marginal, % 1 | 23,4 | 32,0 | 25,2 | |||
Rörelseresultat | 543 | 1 119 | -51 | 697 | -22 | |
Periodens resultat | 380 | 800 | -53 | 485 | -22 | |
Resultat per aktie (SEK) 2 | 0,54 | 1,14 | 0,69 | |||
Operativt kassaflöde 1 | 569 | 485 | 529 | |||
Nettolåneskuld / EBITDA (LTM) 1 | 2,0x | 1,5x | 1,7x | |||
1 Se not 10 för information om alternativa nyckeltal (APM). | ||||||
2 Det finns inga utspädningseffekter. |
SAMMANFATTNING AV FÖRSTA KVARTALET 2026
SCAs resultat i det första kvartalet minskade i förhållande till motsvarande kvartal föregående år och jämfört med föregående kvartal. Resultatutvecklingen jämfört med motsvarande kvartal föregående år förklarades främst av lägre försäljningspriser, negativa valutaeffekter och högre råvarukostnader. Höga energipriser bidrog till att segment Förnybar energi levererade ett rekordresultat i kvartalet. För att möta den utmanande marknaden för skogsindustriprodukter har SCA fortsatt fokuserat på löpande kostnadskontroll och bland annat genom att anpassa bemanningen efter de rådande förutsättningarna. Den integrerade värdekedjan inom vedråvara, energi och logistik bidrog till att dämpa effekten av ökande kostnader.
Det osäkra marknadsläget präglat av framförallt geopolitisk oro, handelshinder och valutarörelser påverkar marknadsförutsättningarna negativt. Den senaste tidens händelser i Mellanöstern har begränsad direkt påverkan på SCA, men indirekt negativ påverkan, framförallt genom ett högre oljepris och ökad osäkerhet.
Virkesförsörjningen till SCAs industrier var stabil under kvartalet. Utbudet av timmer och massaved var balanserat i marknaden. SCA inledde under det första kvartalet upparbetning av stormfällda volymer i de områden som drabbades i slutet av föregående år, främst hos privata skogsägare.
Försäljningspriserna för sågade trävaror steg något i jämförelse med föregående kvartal, främst drivet av fortsatt höga råvarukostnader. I Europa var efterfrågan på en för årstiden normal nivå. Efterfrågan var fortsatt högre för granprodukter jämfört med furu. Produktionen av sågade trävaror i Sverige och Finland minskade tydligt under årets första två månader jämfört med föregående år. SCAs leveransvolym var lägre jämfört med både föregående kvartal och motsvarande kvartal föregående år. Producentlagren i Sverige och Finland var fortsatt höga för furu, normala för gran och sammantaget något lägre än föregående år. Lagren i kundled bedöms vara fortsatt låga.
Inom segment Massa sjönk de genomsnittliga försäljningspriserna jämfört med föregående kvartal, främst drivet av ökade rabatter i marknaden. Under det första kvartalet genomfördes successiva prisökningar för NBSK-massa i Europa. Priserna för NBSK-massa i USA sjönk något under inledningen av kvartalet för att sedan stiga under slutet av kvartalet. Efterfrågan av massa var svag i Europa och USA under kvartalet, medan efterfrågan i Kina var på en normal nivå. SCAs leveransvolymer under det första kvartalet var lägre jämfört med föregående kvartal, men i linje med motsvarande kvartal föregående år. De globala producentlagren var oförändrade.
SCAs genomsnittliga försäljningspriser för förpackningsmaterial minskade jämfört med föregående kvartal. Efterfrågan av förpackningspapper påverkades av en fortsatt svag industriproduktion, vilket delvis motverkades av en starkare efterfrågan inom e-handel och förbrukningsvaror. Den europeiska efterfrågan förbättrades under slutet av kvartalet. SCAs leveransvolymer var högre jämfört med föregående kvartal och jämfört med motsvarande kvartal föregående år. De europeiska producentlagren sjönk något under det första kvartalet.
Elpriserna i norra Sverige var höga under inledningen av det första kvartalet, vilket tillsammans med driftsättningen av SCAs nya vindkraftpark Fasikan i Jämtland, påverkade SCAs vindkraftsaffär positivt. Efterfrågan på fasta biobränslen var säsongsmässigt högre jämfört med föregående kvartal. Marknaden för biodrivmedel fortsatte att stärkas under det första kvartalet, vilket resulterade i högre försäljningspriser. SCAs arrendeaffär inom vindkraft var fortsatt stabil och vid utgången av första kvartalet fanns cirka 20 procent (cirka 11 TWh) av installerad vindkraftskapacitet i Sverige på SCAs mark.
En webbsänd presskonferens där denna delårsrapport presenteras av VD och koncernchef Ulf Larsson samt finans- och ekonomidirektör Andreas Ewertz äger rum fredagen den 24 april kl 10:00.
Presskonferensen kommer att webbsändas live på www.sca.com. Det går också att delta via telefon:
Sverige:+46 (0)8 505 204 24
Storbritannien:+44 (0)33 0551 0200
USA:+1 786 697 3501
Uppge ”SCA Q1”.
Sundsvall 24 april 2026
SVENSKA CELLULOSA AKTIEBOLAGET SCA (publ)
Ulf Larsson
VD och koncernchef
För ytterligare information, kontakta
Andreas Ewertz, Finans- och ekonomidirektör, +46 (0)60 19 31 97
Tommy Olofsson, Chef Investerarrelationer, +46 (0)76130 69 23
Anders Edholm, Hållbarhets- och kommunikationsdirektör, +46 (0)60 19 32 12
Notera:
Denna information är sådan information som SCA är skyldig att offentliggöra enligt EUs marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Denna rapport har upprättats i både en svensk och en engelsk version. Vid variationer mellan de två ska den svenska versionen gälla. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 24 april 2026 klockan 08:00 CET. Rapporten har inte varit föremål för revisorernas granskning.
Anders Edholm, Hållbarhets- och kommunikationsdirektör, +46 (0)60 19 32 12
Kärnan i SCAs verksamhet är den växande skogen, Europas största privata skogsinnehav. Kring denna unika resurs har vi byggt en välutvecklad värdekedja baserad på förnybar råvara från våra egna och andras skogar. Vi erbjuder förpackningspapper, massa, trävaror, förnybar energi, tjänster för skogsägare och effektiva transportlösningar. Skogsbolaget SCA hade 2025 ca 3 500 anställda och en försäljning om 20 miljarder kronor. SCA grundades 1929 och har sitt huvudkontor i Sundsvall. För mer information, besök www.sca.com
24 april, 08:00
Delårsrapport Q1 2026
NYCKELTAL
Kvartal | ||||||
MSEK | 2026:1 | 2025:1 | % | 2025:4 | % | |
Nettoomsättning | 4 740 | 5 161 | -8 | 4 893 | -3 | |
EBITDA 1 | 1 107 | 1 651 | -33 | 1 236 | -10 | |
EBITDA-marginal, % 1 | 23,4 | 32,0 | 25,2 | |||
Rörelseresultat | 543 | 1 119 | -51 | 697 | -22 | |
Periodens resultat | 380 | 800 | -53 | 485 | -22 | |
Resultat per aktie (SEK) 2 | 0,54 | 1,14 | 0,69 | |||
Operativt kassaflöde 1 | 569 | 485 | 529 | |||
Nettolåneskuld / EBITDA (LTM) 1 | 2,0x | 1,5x | 1,7x | |||
1 Se not 10 för information om alternativa nyckeltal (APM). | ||||||
2 Det finns inga utspädningseffekter. |
SAMMANFATTNING AV FÖRSTA KVARTALET 2026
SCAs resultat i det första kvartalet minskade i förhållande till motsvarande kvartal föregående år och jämfört med föregående kvartal. Resultatutvecklingen jämfört med motsvarande kvartal föregående år förklarades främst av lägre försäljningspriser, negativa valutaeffekter och högre råvarukostnader. Höga energipriser bidrog till att segment Förnybar energi levererade ett rekordresultat i kvartalet. För att möta den utmanande marknaden för skogsindustriprodukter har SCA fortsatt fokuserat på löpande kostnadskontroll och bland annat genom att anpassa bemanningen efter de rådande förutsättningarna. Den integrerade värdekedjan inom vedråvara, energi och logistik bidrog till att dämpa effekten av ökande kostnader.
Det osäkra marknadsläget präglat av framförallt geopolitisk oro, handelshinder och valutarörelser påverkar marknadsförutsättningarna negativt. Den senaste tidens händelser i Mellanöstern har begränsad direkt påverkan på SCA, men indirekt negativ påverkan, framförallt genom ett högre oljepris och ökad osäkerhet.
Virkesförsörjningen till SCAs industrier var stabil under kvartalet. Utbudet av timmer och massaved var balanserat i marknaden. SCA inledde under det första kvartalet upparbetning av stormfällda volymer i de områden som drabbades i slutet av föregående år, främst hos privata skogsägare.
Försäljningspriserna för sågade trävaror steg något i jämförelse med föregående kvartal, främst drivet av fortsatt höga råvarukostnader. I Europa var efterfrågan på en för årstiden normal nivå. Efterfrågan var fortsatt högre för granprodukter jämfört med furu. Produktionen av sågade trävaror i Sverige och Finland minskade tydligt under årets första två månader jämfört med föregående år. SCAs leveransvolym var lägre jämfört med både föregående kvartal och motsvarande kvartal föregående år. Producentlagren i Sverige och Finland var fortsatt höga för furu, normala för gran och sammantaget något lägre än föregående år. Lagren i kundled bedöms vara fortsatt låga.
Inom segment Massa sjönk de genomsnittliga försäljningspriserna jämfört med föregående kvartal, främst drivet av ökade rabatter i marknaden. Under det första kvartalet genomfördes successiva prisökningar för NBSK-massa i Europa. Priserna för NBSK-massa i USA sjönk något under inledningen av kvartalet för att sedan stiga under slutet av kvartalet. Efterfrågan av massa var svag i Europa och USA under kvartalet, medan efterfrågan i Kina var på en normal nivå. SCAs leveransvolymer under det första kvartalet var lägre jämfört med föregående kvartal, men i linje med motsvarande kvartal föregående år. De globala producentlagren var oförändrade.
SCAs genomsnittliga försäljningspriser för förpackningsmaterial minskade jämfört med föregående kvartal. Efterfrågan av förpackningspapper påverkades av en fortsatt svag industriproduktion, vilket delvis motverkades av en starkare efterfrågan inom e-handel och förbrukningsvaror. Den europeiska efterfrågan förbättrades under slutet av kvartalet. SCAs leveransvolymer var högre jämfört med föregående kvartal och jämfört med motsvarande kvartal föregående år. De europeiska producentlagren sjönk något under det första kvartalet.
Elpriserna i norra Sverige var höga under inledningen av det första kvartalet, vilket tillsammans med driftsättningen av SCAs nya vindkraftpark Fasikan i Jämtland, påverkade SCAs vindkraftsaffär positivt. Efterfrågan på fasta biobränslen var säsongsmässigt högre jämfört med föregående kvartal. Marknaden för biodrivmedel fortsatte att stärkas under det första kvartalet, vilket resulterade i högre försäljningspriser. SCAs arrendeaffär inom vindkraft var fortsatt stabil och vid utgången av första kvartalet fanns cirka 20 procent (cirka 11 TWh) av installerad vindkraftskapacitet i Sverige på SCAs mark.
En webbsänd presskonferens där denna delårsrapport presenteras av VD och koncernchef Ulf Larsson samt finans- och ekonomidirektör Andreas Ewertz äger rum fredagen den 24 april kl 10:00.
Presskonferensen kommer att webbsändas live på www.sca.com. Det går också att delta via telefon:
Sverige:+46 (0)8 505 204 24
Storbritannien:+44 (0)33 0551 0200
USA:+1 786 697 3501
Uppge ”SCA Q1”.
Sundsvall 24 april 2026
SVENSKA CELLULOSA AKTIEBOLAGET SCA (publ)
Ulf Larsson
VD och koncernchef
För ytterligare information, kontakta
Andreas Ewertz, Finans- och ekonomidirektör, +46 (0)60 19 31 97
Tommy Olofsson, Chef Investerarrelationer, +46 (0)76130 69 23
Anders Edholm, Hållbarhets- och kommunikationsdirektör, +46 (0)60 19 32 12
Notera:
Denna information är sådan information som SCA är skyldig att offentliggöra enligt EUs marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Denna rapport har upprättats i både en svensk och en engelsk version. Vid variationer mellan de två ska den svenska versionen gälla. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 24 april 2026 klockan 08:00 CET. Rapporten har inte varit föremål för revisorernas granskning.
Anders Edholm, Hållbarhets- och kommunikationsdirektör, +46 (0)60 19 32 12
Kärnan i SCAs verksamhet är den växande skogen, Europas största privata skogsinnehav. Kring denna unika resurs har vi byggt en välutvecklad värdekedja baserad på förnybar råvara från våra egna och andras skogar. Vi erbjuder förpackningspapper, massa, trävaror, förnybar energi, tjänster för skogsägare och effektiva transportlösningar. Skogsbolaget SCA hade 2025 ca 3 500 anställda och en försäljning om 20 miljarder kronor. SCA grundades 1929 och har sitt huvudkontor i Sundsvall. För mer information, besök www.sca.com
1 DAG %
Senast
OMX Stockholm 30
−0,49%
(13:55)
Hexpol
Idag, 13:30
Hexpool: Lär krävas fortsatt tålamod
OMX Stockholm 30
1 DAG %
Senast
3 064,19