Teknikbolaget Lumenradio redovisar minskad omsättning och ett lägre rörelseresultat i tredje kvartalet jämfört med samma period året innan.

Omsättningen sjönk 6,5 procent till 61,0 miljoner kronor (65,2). Den organiska tillväxten var -7,1 procent.

"En del av minskningen är hänförlig till den sedan tidigare kommunicerade strategiska förändringen av vår produktmix, vilket inneburit att cirka 3,5 miljoner kronor av föregående års omsättning inte återkommer", kommenterar vd Hans Larsson.

Omsättningen inom Lighting Control uppgick till 38,9 miljoner kronor (42,6) under kvartalet, motsvarande en organisk minskning på 8,9 procent.

Larsson uppger att den svagare utvecklingen främst beror på lägre efterfrågan inom Entertainment Lighting i Kina, särskilt inom tv- och filmsegmentet. Samtidigt har bolagets strategiska förändring av produktmixen bidragit till förbättrad lönsamhet. Utvecklingen inom Entertainment Lighting i Europa var positiv.

Inom Building Automation uppgick omsättningen till 22,1 miljoner kronor (22,6) under kvartalet.

Ebitda-resultatet blev 16,6 miljoner kronor (17,9), med en ebitda-marginal på 27,2 procent (27,4).

Rörelseresultatet, ebit, uppgick till 12,8 miljoner kronor (14,1), med en rörelsemarginal på 20,9 procent (21,5).

Resultatet efter skatt blev 9,8 miljoner kronor (10,8), och resultatet per aktie efter utspädning uppgick till 0,77 kronor (0,85).

Nyckeltal, Mkr
Q3 2026
Q3 2025
Förändring
Omsättning
61,0
65,2
-6,5%
Organisk tillväxt
-7,1%
–
–
Rörelseresultat/Ebit
12,8
14,1
-9,2%
Rörelsemarginal
20,9%
21,5%
-0,6 pp
Ebitda
16,6
17,9
-7,2%
Ebitda-marginal
27,2%
27,4%
-0,2 pp
Nettoresultat
9,8
10,8
-9,2%
Resultat per aktie
0,77
0,85
-9,4%

Reno Santic
Nyhetsbyrån Finwire
https://twitter.com/finwire
newsroom@finwire.se

Ämnen i artikeln

LumenRadio

Senast

47,80

1 dag %

0,00%

1 dag

1 mån

1 år

Marknadsöversikt

1 DAG %

Senast

1 mån