Finska Relais redovisar en bättre än förväntad delårsrapport för det första kvartalet.

Omsättningen steg 43,4 procent till 119 miljoner euro (83). Utfallet kan jämföras med Modular Finances analytikerkonsensus som låg på 114.

Ebitda-resultatet blev 18,0 miljoner euro (13,0), med en ebitda-marginal på 15,1 procent (15,7).

Det justerade ebita-resultatet uppgick till 12,8 miljoner euro (9,2), väntat 12,3, med en justerad ebita-marginal på 10,8 procent (11,1).

Rörelseresultatet blev 9,8 miljoner euro (8,1). Rörelsemarginalen var 8,2 procent (9,8).

Resultatet efter skatt blev 7,0 miljoner euro (5,9).

Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 10,4 miljoner euro (2,7).

"Även om lönsamheten i stort sett var oförändrad jämfört med samma period föregående år, visade kvartalet uppmuntrande framsteg när det gäller det operativa genomförandet. Vi ser fortfarande en tydlig potential att ytterligare förbättra lönsamheten och kapitaleffektiviteten på sikt. Vårt fokus är oförändrat: att driva på ebita-tillväxten, stärka kassaflödet och fortsätta att allokera kapital på ett selektivt sätt", kommenterar vd Christian Gebauer.

Bolaget lämnar ingen prognos.

Relais Group, MEUR
Q1-2026
Konsensus
Förändring mot konsensus
Q1-2025
Förändring
Nettoomsättning
119
114
4,4%
83
43,4%
Ebitda
18,0
13,0
38,5%
Ebitda-marginal
15,1%
15,7%
Justerat ebita
12,8
12,3
4,1%
9,2
39,1%
Justerad ebita-marginal
10,8%
10,8%
11,1%
Rörelseresultat
9,8
8,1
21,0%
Rörelsemarginal
8,2%
9,8%
Nettoresultat
7,0
5,9
18,6%
Kassaflöde från löpande verksamhet
10,4
2,7
285,2%

Konsensusdata från Modular Finance


Reno Santic
Nyhetsbyrån Finwire
https://twitter.com/finwire
newsroom@finwire.se

Ämnen i artikeln

Relais Group

Senast

15,15

1 dag %

0,33%

1 dag

1 mån

1 år

Marknadsöversikt

1 DAG %

Senast

1 mån