Wallenstam ökade förvaltningsresultatet och vinsten
Idag, 08:09
Idag, 08:09
Fastighetsbolaget Wallenstam redovisar ett högre förvaltningsresultat och en ökad vinst i tredje kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år.
Hyresintäkterna uppgick till 788 miljoner kronor (759), en ökning med 3,8 procent.
Driftsöverskottet uppgick till 634 miljoner kronor (603), en ökning med 5,1 procent. Överskottsgraden förbättrades till 80,5 procent (79,4).
Förvaltningsresultatet för fastigheterna steg till 381 miljoner kronor (344), en ökning med 10,8 procent.
Resultatet före skatt uppgick till 1 170 miljoner kronor (866).
Resultatet efter skatt blev 963 miljoner kronor (682), en ökning med 41,2 procent. Resultatet per aktie uppgick till 1,5 kronor (1,1).
Värdeförändringarna på förvaltningsfastigheter uppgick till 107 miljoner kronor (377). Värdeförändringarna på finansiella instrument uppgick till 578 miljoner kronor (159).
Investeringarna i fastigheter uppgick till 602 miljoner kronor (577) enligt kassaflödesanalysen. Nettot av investeringar och försäljningar av fastigheter samt materiella anläggningstillgångar motsvarade ett positivt kassaflöde på 243 miljoner kronor, jämfört med ett negativt kassaflöde på 567 miljoner kronor för motsvarande poster föregående år.
Bolaget håller fast vid målet om ett substansvärde på 80 kronor per aktie till 2030. Någon separat resultatprognos lämnas inte.
”Under kvartalet frånträdde vi samtliga våra vindkraftverk i affären med Locus Energy. När vi startade vår satsning 2007 stod vindkraft för knappt 1 % av Sveriges elproduktion, idag uppgår andelen till cirka 25 procent. Det känns väldigt bra att ha bidragit till den gröna omställningen när det gäller elproduktion i Sverige, och i samband med affären har vi säkrat leverans av förnybar el till våra fastigheter även framöver", skriver vd Hans Wallenstam.
Nyckeltal, Mkr | Q3 | Q3 föregående år | Förändring år för år |
Hyresintäkter | 788 | 759 | +3,8 % |
Driftsöverskott | 634 | 603 | +5,1 % |
Överskottsgrad, % | 80,5 | 79,4 | +1,1 procentenheter |
Förvaltningsresultat | 381 | 344 | +10,8 % |
Resultat före skatt | 1 170 | 866 | +35,1 % |
Resultat efter skatt | 963 | 682 | +41,2 % |
Resultat per aktie, kronor | 1,5 | 1,1 | +36,4 % |
Investeringar i fastigheter | 602 | 577 | +4,3 % |
Värdeförändringar fastigheter | 107 | 377 | −71,6 % |
Värdeförändringar finansiella instrument | 578 | 159 | +263,5 % |
Värdeförändringar räntederivat | 591 | 156 | +278,8 % |
Nyhetsbyrån Finwire
Idag, 08:09
Fastighetsbolaget Wallenstam redovisar ett högre förvaltningsresultat och en ökad vinst i tredje kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år.
Hyresintäkterna uppgick till 788 miljoner kronor (759), en ökning med 3,8 procent.
Driftsöverskottet uppgick till 634 miljoner kronor (603), en ökning med 5,1 procent. Överskottsgraden förbättrades till 80,5 procent (79,4).
Förvaltningsresultatet för fastigheterna steg till 381 miljoner kronor (344), en ökning med 10,8 procent.
Resultatet före skatt uppgick till 1 170 miljoner kronor (866).
Resultatet efter skatt blev 963 miljoner kronor (682), en ökning med 41,2 procent. Resultatet per aktie uppgick till 1,5 kronor (1,1).
Värdeförändringarna på förvaltningsfastigheter uppgick till 107 miljoner kronor (377). Värdeförändringarna på finansiella instrument uppgick till 578 miljoner kronor (159).
Investeringarna i fastigheter uppgick till 602 miljoner kronor (577) enligt kassaflödesanalysen. Nettot av investeringar och försäljningar av fastigheter samt materiella anläggningstillgångar motsvarade ett positivt kassaflöde på 243 miljoner kronor, jämfört med ett negativt kassaflöde på 567 miljoner kronor för motsvarande poster föregående år.
Bolaget håller fast vid målet om ett substansvärde på 80 kronor per aktie till 2030. Någon separat resultatprognos lämnas inte.
”Under kvartalet frånträdde vi samtliga våra vindkraftverk i affären med Locus Energy. När vi startade vår satsning 2007 stod vindkraft för knappt 1 % av Sveriges elproduktion, idag uppgår andelen till cirka 25 procent. Det känns väldigt bra att ha bidragit till den gröna omställningen när det gäller elproduktion i Sverige, och i samband med affären har vi säkrat leverans av förnybar el till våra fastigheter även framöver", skriver vd Hans Wallenstam.
Nyckeltal, Mkr | Q3 | Q3 föregående år | Förändring år för år |
Hyresintäkter | 788 | 759 | +3,8 % |
Driftsöverskott | 634 | 603 | +5,1 % |
Överskottsgrad, % | 80,5 | 79,4 | +1,1 procentenheter |
Förvaltningsresultat | 381 | 344 | +10,8 % |
Resultat före skatt | 1 170 | 866 | +35,1 % |
Resultat efter skatt | 963 | 682 | +41,2 % |
Resultat per aktie, kronor | 1,5 | 1,1 | +36,4 % |
Investeringar i fastigheter | 602 | 577 | +4,3 % |
Värdeförändringar fastigheter | 107 | 377 | −71,6 % |
Värdeförändringar finansiella instrument | 578 | 159 | +263,5 % |
Värdeförändringar räntederivat | 591 | 156 | +278,8 % |
Nyhetsbyrån Finwire
Rapporter
Aktierekommendationer
Aktieanalys
Investmentbolag
Privatekonomi
Rapporter
Aktierekommendationer
Aktieanalys
Investmentbolag
Privatekonomi
1 DAG %
Senast
OMX Stockholm 30
0,00%
(vid stängning)
OMX Stockholm 30
1 DAG %
Senast
3 276,27