Air France-KLM överträffade förväntningarna på rörelseresultatet
Idag, 09:14
Idag, 09:14
Flygbolaget Air France-KLM redovisar en omsättning i linje med förväntat under tredje kvartalet 2026. Det justerade rörelseresultatet var däremot klart högre än väntat.
Omsättningen steg 7,6 procent till 9 916 miljoner euro (9 216). Utfallet kan jämföras med analytikerkonsensus på 9 944 miljoner euro.
Det justerade rörelseresultatet uppgick till 1 346 miljoner euro (1 220), väntat var 1 085 miljoner euro. Det motsvarar en positiv avvikelse på 24,1 procent.
Rörelsemarginalen uppgick till 13,6 procent (13,3).
Nettoresultatet blev 938 miljoner euro (768), en ökning med 22,1 procent.
Bolaget uppger att högre enhetsintäkter och kostnadskontroll mer än kompenserade för ökade bränslekostnader. Antalet passagerare ökade med 1,8 procent till 29,7 miljoner.
För helåret 2026 justeras kapacitetsprognosen till en ökning på cirka 2 procent, från tidigare 2–3 procent. Prognosen för enhetskostnader preciseras till cirka 1 procent, från tidigare 0–2 procent.
Prognosen för nettoinvesteringar under 3 miljarder euro och skuldsättningsgraden på 1,5–2,0 gånger upprepas. Den förväntade bränslenotan höjs samtidigt till 9,2 miljarder dollar från tidigare 8,9 miljarder dollar.
Nyckeltal, MEUR | Q3 2026 | Konsensus | Avvikelse | Q3 2025 | Förändring |
Omsättning | 9 916 | 9 944 | −0,3 % | 9 216 | +7,6 % |
Justerat rörelseresultat | 1 346 | 1 085 | +24,1 % | 1 220 | +10,3 % |
Rörelsemarginal | 13,6 % | – | – | 13,3 % | +0,3 pp |
Nettoresultat | 938 | – | – | 768 | +22,1 % |
Reno Santic
Nyhetsbyrån Finwire
https://twitter.com/finwire
newsroom@finwire.se
Idag, 09:14
Flygbolaget Air France-KLM redovisar en omsättning i linje med förväntat under tredje kvartalet 2026. Det justerade rörelseresultatet var däremot klart högre än väntat.
Omsättningen steg 7,6 procent till 9 916 miljoner euro (9 216). Utfallet kan jämföras med analytikerkonsensus på 9 944 miljoner euro.
Det justerade rörelseresultatet uppgick till 1 346 miljoner euro (1 220), väntat var 1 085 miljoner euro. Det motsvarar en positiv avvikelse på 24,1 procent.
Rörelsemarginalen uppgick till 13,6 procent (13,3).
Nettoresultatet blev 938 miljoner euro (768), en ökning med 22,1 procent.
Bolaget uppger att högre enhetsintäkter och kostnadskontroll mer än kompenserade för ökade bränslekostnader. Antalet passagerare ökade med 1,8 procent till 29,7 miljoner.
För helåret 2026 justeras kapacitetsprognosen till en ökning på cirka 2 procent, från tidigare 2–3 procent. Prognosen för enhetskostnader preciseras till cirka 1 procent, från tidigare 0–2 procent.
Prognosen för nettoinvesteringar under 3 miljarder euro och skuldsättningsgraden på 1,5–2,0 gånger upprepas. Den förväntade bränslenotan höjs samtidigt till 9,2 miljarder dollar från tidigare 8,9 miljarder dollar.
Nyckeltal, MEUR | Q3 2026 | Konsensus | Avvikelse | Q3 2025 | Förändring |
Omsättning | 9 916 | 9 944 | −0,3 % | 9 216 | +7,6 % |
Justerat rörelseresultat | 1 346 | 1 085 | +24,1 % | 1 220 | +10,3 % |
Rörelsemarginal | 13,6 % | – | – | 13,3 % | +0,3 pp |
Nettoresultat | 938 | – | – | 768 | +22,1 % |
Reno Santic
Nyhetsbyrån Finwire
https://twitter.com/finwire
newsroom@finwire.se
Investor
Aktieanalyser
Mellanårsvalet
Investor
Aktieanalyser
Mellanårsvalet
1 DAG %
Senast
OMX Stockholm 30
0,81%
(10:11)
Guld
Idag, 09:43
Så väljer du rätt guldprodukt på börsen
BP
Idag, 09:20
Aker BP rasar efter BP:s storförsäljning
OMX Stockholm 30
1 DAG %
Senast
3 337,95