Fable Media rapporterar lägre justerat ebitda
Idag, 09:13
Idag, 09:13
Lead generation-bolaget Fable Media redovisar en både minskad omsättning och justerat ebitda under första kvartalet jämfört med samma period året innan.
Omsättningen sjönk 7,6 procent till 15,8 miljoner kronor (17,1).
Återkommande intäkter stod för 95,3 procent (99,4) av försäljningen.
Ebitda-resultatet blev 9,0 miljoner kronor (13,2), med en ebitda-marginal på 57,0 procent (77,2).
Justerat ebitda-resultat uppgick till 9,0 miljoner kronor (10,5), med en justerad ebitda-marginal på 57,0 procent (61,4).
Rörelseresultatet blev 8,8 miljoner kronor (13,2), med en rörelsemarginal på 55,7 procent (77,2).
Resultatet efter skatt blev 5,5 miljoner kronor (10,3), och per aktie 0,16 kronor (0,30).
Enligt bolaget har andra kvartalet startat starkt, med preliminära siffror för april vilka pekar på den högsta månatliga försäljningen sedan de regulatoriska förändringarna i Brasilien i början av 2025.
Helårsutsikterna förblir oförändrade, vilket innebär att bolaget räknar alltjämt med en omsättning på 70-85 miljoner kronor och ett justerat ebitda på 45-55 miljoner kronor.
Fable Media, Mkr | Q1-2026 | Q1-2025 | Förändring |
Nettoomsättning | 15,8 | 17,1 | -7,6% |
Ebitda | 9,0 | 13,2 | -31,8% |
Ebitda-marginal | 57,0% | 77,2% | |
Justerat ebitda | 9,0 | 10,5 | -14,3% |
Justerad ebitda-marginal | 57,0% | 61,4% | |
Rörelseresultat | 8,8 | 13,2 | -33,3% |
Rörelsemarginal | 55,7% | 77,2% | |
Nettoresultat | 5,5 | 10,3 | -46,6% |
Resultat per aktie, kronor | 0,16 | 0,30 | -46,7% |
Reno Santic
Nyhetsbyrån Finwire
https://twitter.com/finwire
newsroom@finwire.se
Idag, 09:13
Lead generation-bolaget Fable Media redovisar en både minskad omsättning och justerat ebitda under första kvartalet jämfört med samma period året innan.
Omsättningen sjönk 7,6 procent till 15,8 miljoner kronor (17,1).
Återkommande intäkter stod för 95,3 procent (99,4) av försäljningen.
Ebitda-resultatet blev 9,0 miljoner kronor (13,2), med en ebitda-marginal på 57,0 procent (77,2).
Justerat ebitda-resultat uppgick till 9,0 miljoner kronor (10,5), med en justerad ebitda-marginal på 57,0 procent (61,4).
Rörelseresultatet blev 8,8 miljoner kronor (13,2), med en rörelsemarginal på 55,7 procent (77,2).
Resultatet efter skatt blev 5,5 miljoner kronor (10,3), och per aktie 0,16 kronor (0,30).
Enligt bolaget har andra kvartalet startat starkt, med preliminära siffror för april vilka pekar på den högsta månatliga försäljningen sedan de regulatoriska förändringarna i Brasilien i början av 2025.
Helårsutsikterna förblir oförändrade, vilket innebär att bolaget räknar alltjämt med en omsättning på 70-85 miljoner kronor och ett justerat ebitda på 45-55 miljoner kronor.
Fable Media, Mkr | Q1-2026 | Q1-2025 | Förändring |
Nettoomsättning | 15,8 | 17,1 | -7,6% |
Ebitda | 9,0 | 13,2 | -31,8% |
Ebitda-marginal | 57,0% | 77,2% | |
Justerat ebitda | 9,0 | 10,5 | -14,3% |
Justerad ebitda-marginal | 57,0% | 61,4% | |
Rörelseresultat | 8,8 | 13,2 | -33,3% |
Rörelsemarginal | 55,7% | 77,2% | |
Nettoresultat | 5,5 | 10,3 | -46,6% |
Resultat per aktie, kronor | 0,16 | 0,30 | -46,7% |
Reno Santic
Nyhetsbyrån Finwire
https://twitter.com/finwire
newsroom@finwire.se
Analys
Analys
1 DAG %
Senast
OMX Stockholm 30
0,15%
(10:48)
H&M
Idag, 09:54
Familjen Persson köper aktier i H&M
Oncopeptides
Idag, 09:15
Tele2 mot strömmen på grön börs
OMX Stockholm 30
1 DAG %
Senast
3 051,40