Lundbeck slår förväntningarna (uppdatering)
Idag, 11:36
Idag, 11:36
(tillägg estimat och omsättning för strategiska läkemedel)
Danska läkemedelsbolaget Lundbeck redovisar en både ökad omsättning och rörelsevinst under första kvartalet jämfört med samma period året innan.
Omsättningen steg 14,3 procent till 7 125 miljoner danska kronor (6 235). Utfallet kan jämföras med bolagets analytikerkonsensus på 6 631. I konstanta valutor var tillväxten 21 procent.
Omsättningen för bolagets strategiska läkemedel ökade med 21 procent i fasta valutor under perioden och uppgick till 5,3 miljarder danska kronor. Det motsvarar 74 procent av bolagets totala omsättning.
Migränläkemedlet Vyepti stod för den starkaste tillväxten med en omsättning på 1,4 miljarder danska kronor, motsvarande en ökning på 47 procent i fasta valutor. Rexulti omsatte samtidigt 1,6 miljarder danska kronor, medan Brintellix/Trintellix och Abilify LAI-franchisen omsatte 1,3 respektive 1 miljard danska kronor.
Ebitda-resultatet blev 2 631 miljoner danska kronor (2 144), väntat 2 287, med en ebitda-marginal på 36,9 procent (34,4).
Justerat ebitda-resultat uppgick till 2 783 miljoner danska kronor (2 173), klart högre än väntade 2 272, med en justerad ebitda-marginal på 39,1 procent (34,9).
Resultatet efter skatt blev 1 658 miljoner danska kronor (1 152), och per aktie 1,67 danska kronor (1,16).
Justerat resultat per aktie blev 2,16 danska kronor (1,53).
"I hela vår projektportfölj utvecklas våra tillgångar väl, vilket stärker vår långsiktiga tillväxtpotential. Tack vare en disciplinerad kapitalallokering ger vår starka finansiella ställning oss flexibilitet att investera i framtida tillväxt, driva vår projektportfölj framåt och ta tillvara externa möjligheter. Detta ger oss goda förutsättningar att skapa hållbar långsiktig tillväxt när vi nu går in i ”Scale”-fasen av vår strategi", kommenterar vd Charl van Zyl.
Bolaget höjer sin helårsprognos och räknar med en omsättningstillväxt på 7-9 procent i konstanta valutor (tidigare 5-8 procent) och en ökning av justerat ebitda med 8-14 procent, mot tidigare 4-12 procent.
Lundbeck, Mdkk | Q1-2026 | Q1-2025 | Förändring |
Nettoomsättning | 7 125 | 6 235 | 14,3% |
Ebitda | 2 631 | 2 144 | 22,7% |
Ebitda-marginal | 36,9% | 34,4% | |
Justerat ebitda | 2 783 | 2 173 | 28,1% |
Justerad ebitda-marginal | 39,1% | 34,9% | |
Nettoresultat | 1 658 | 1 152 | 43,9% |
Resultat per aktie, dkk | 1,67 | 1,16 | 44,0% |
Justerat resultat per aktie, dkk | 2,16 | 1,53 | 41,2% |
Reno Santic
Nyhetsbyrån Finwire
https://twitter.com/finwire
newsroom@finwire.se
Idag, 11:36
(tillägg estimat och omsättning för strategiska läkemedel)
Danska läkemedelsbolaget Lundbeck redovisar en både ökad omsättning och rörelsevinst under första kvartalet jämfört med samma period året innan.
Omsättningen steg 14,3 procent till 7 125 miljoner danska kronor (6 235). Utfallet kan jämföras med bolagets analytikerkonsensus på 6 631. I konstanta valutor var tillväxten 21 procent.
Omsättningen för bolagets strategiska läkemedel ökade med 21 procent i fasta valutor under perioden och uppgick till 5,3 miljarder danska kronor. Det motsvarar 74 procent av bolagets totala omsättning.
Migränläkemedlet Vyepti stod för den starkaste tillväxten med en omsättning på 1,4 miljarder danska kronor, motsvarande en ökning på 47 procent i fasta valutor. Rexulti omsatte samtidigt 1,6 miljarder danska kronor, medan Brintellix/Trintellix och Abilify LAI-franchisen omsatte 1,3 respektive 1 miljard danska kronor.
Ebitda-resultatet blev 2 631 miljoner danska kronor (2 144), väntat 2 287, med en ebitda-marginal på 36,9 procent (34,4).
Justerat ebitda-resultat uppgick till 2 783 miljoner danska kronor (2 173), klart högre än väntade 2 272, med en justerad ebitda-marginal på 39,1 procent (34,9).
Resultatet efter skatt blev 1 658 miljoner danska kronor (1 152), och per aktie 1,67 danska kronor (1,16).
Justerat resultat per aktie blev 2,16 danska kronor (1,53).
"I hela vår projektportfölj utvecklas våra tillgångar väl, vilket stärker vår långsiktiga tillväxtpotential. Tack vare en disciplinerad kapitalallokering ger vår starka finansiella ställning oss flexibilitet att investera i framtida tillväxt, driva vår projektportfölj framåt och ta tillvara externa möjligheter. Detta ger oss goda förutsättningar att skapa hållbar långsiktig tillväxt när vi nu går in i ”Scale”-fasen av vår strategi", kommenterar vd Charl van Zyl.
Bolaget höjer sin helårsprognos och räknar med en omsättningstillväxt på 7-9 procent i konstanta valutor (tidigare 5-8 procent) och en ökning av justerat ebitda med 8-14 procent, mot tidigare 4-12 procent.
Lundbeck, Mdkk | Q1-2026 | Q1-2025 | Förändring |
Nettoomsättning | 7 125 | 6 235 | 14,3% |
Ebitda | 2 631 | 2 144 | 22,7% |
Ebitda-marginal | 36,9% | 34,4% | |
Justerat ebitda | 2 783 | 2 173 | 28,1% |
Justerad ebitda-marginal | 39,1% | 34,9% | |
Nettoresultat | 1 658 | 1 152 | 43,9% |
Resultat per aktie, dkk | 1,67 | 1,16 | 44,0% |
Justerat resultat per aktie, dkk | 2,16 | 1,53 | 41,2% |
Reno Santic
Nyhetsbyrån Finwire
https://twitter.com/finwire
newsroom@finwire.se
Analys
Analys
1 DAG %
Senast
OMX Stockholm 30
−0,57%
(13:17)
Hexpol
Idag, 13:30
Hexpool: Lär krävas fortsatt tålamod
OMX Stockholm 30
1 DAG %
Senast
3 061,87