Siemens Energys definitiva siffror i linje med preliminära
Idag, 07:49
Idag, 07:49
Siemens Energy redovisar definitiva siffror för Q2 2025/2026 som är i linje med de preliminära.
Omsättningen steg 3,3 procent till 10 294 miljoner euro (9 962).
Ebitda-resultatet blev 1 455 miljoner euro (1 188), med en ebitda-marginal på 14,1 procent (11,9).
Rörelseresultatet blev 1 109 miljoner euro (615), med en rörelsemarginal på 10,8 procent (6,2).
Resultatet efter skatt blev 835 miljoner euro (501), en ökning med 66,7 procent mot föregående år.
Orderingången landade på 17 749 miljoner euro (14 433), en ökning med 23,0 procent mot föregående år.
I samband med att de preliminära siffrorna publicerades uppdaterade även bolaget sin prognos.
Siemens Energy räknar nu med en jämförbar omsättningstillväxt på 14–16 procent, tidigare 11-13 procent, och en resultatmarginal före jämförelsestörande poster på 10–12 procent, tidigare 9-11 procent. Samtidigt höjs förväntningarna på nettoresultatet till omkring 4 miljarder euro.
Siemens Energy, MEUR | Q2-2025/2026 | Q2-2024/2025 | Förändring |
Orderingång | 17 749 | 14 433 | 23,0% |
Nettoomsättning | 10 294 | 9 962 | 3,3% |
Ebitda | 1 455 | 1 188 | 22,5% |
Ebitda-marginal | 14,1% | 11,9% | |
Rörelseresultat | 1 109 | 615 | 80,3% |
Rörelsemarginal | 10,8% | 6,2% | |
Nettoresultat | 835 | 501 | 66,7% |
newsroom@finwire.se
Nyhetsbyrån Finwire
Idag, 07:49
Siemens Energy redovisar definitiva siffror för Q2 2025/2026 som är i linje med de preliminära.
Omsättningen steg 3,3 procent till 10 294 miljoner euro (9 962).
Ebitda-resultatet blev 1 455 miljoner euro (1 188), med en ebitda-marginal på 14,1 procent (11,9).
Rörelseresultatet blev 1 109 miljoner euro (615), med en rörelsemarginal på 10,8 procent (6,2).
Resultatet efter skatt blev 835 miljoner euro (501), en ökning med 66,7 procent mot föregående år.
Orderingången landade på 17 749 miljoner euro (14 433), en ökning med 23,0 procent mot föregående år.
I samband med att de preliminära siffrorna publicerades uppdaterade även bolaget sin prognos.
Siemens Energy räknar nu med en jämförbar omsättningstillväxt på 14–16 procent, tidigare 11-13 procent, och en resultatmarginal före jämförelsestörande poster på 10–12 procent, tidigare 9-11 procent. Samtidigt höjs förväntningarna på nettoresultatet till omkring 4 miljarder euro.
Siemens Energy, MEUR | Q2-2025/2026 | Q2-2024/2025 | Förändring |
Orderingång | 17 749 | 14 433 | 23,0% |
Nettoomsättning | 10 294 | 9 962 | 3,3% |
Ebitda | 1 455 | 1 188 | 22,5% |
Ebitda-marginal | 14,1% | 11,9% | |
Rörelseresultat | 1 109 | 615 | 80,3% |
Rörelsemarginal | 10,8% | 6,2% | |
Nettoresultat | 835 | 501 | 66,7% |
newsroom@finwire.se
Nyhetsbyrån Finwire
Analys
Analys
1 DAG %
Senast
OMX Stockholm 30
−0,91%
(09:25)
Danske Bank
Idag, 09:17
Storbanken sänker rörliga räntan
Asienbörserna
Idag, 07:33
Blandat i Asien – Kospi backar
EQT
Idag, 07:13
EQT har sålt resten i Enity
OMX Stockholm 30
1 DAG %
Senast
3 051,38