W5 Solutions vänder till rörelseförlust - skruvar ner helårsprognos
Idag, 07:18
Idag, 07:18
Försvarsteknikbolaget W5 Solutions redovisar kraftigt ökad omsättning men ett försämrat rörelseresultat i tredje kvartalet, där leveransförseningar och förändrade kundkrav tyngde lönsamheten.
Omsättningen steg 74,8 procent till 141,6 miljoner kronor (81,0). Den organiska tillväxten var 51,4 procent (24,1).
Rörelseresultatet, ebit, blev -27,1 miljoner kronor (1,3). Justerat för förvärvsrelaterade engångskostnader uppgick ebit till -26,2 miljoner kronor (1,3).
Bolaget hade tidigare guidat för en omsättningstillväxt på cirka 90 procent och att ebit skulle bli på mellan -20 och -30 miljoner kronor för perioden.
Resultatet efter skatt blev -25,6 miljoner kronor (-2,5) och resultatet per aktie uppgick till -1,31 kronor (-0,16).
Orderingången uppgick till 77 miljoner kronor (93), en minskning med 17,2 procent. Orderstocken uppgick till 823 miljoner kronor (569), en ökning med 44,6 procent.
Likvida medel uppgick till 50,9 miljoner kronor (52,9).
Vd Evelina Hedskog uppger att efterfrågan fortsatt är stark, men att utmaningar i leverantörskedjan och sent definierade kundkrav har senarelagt planerade leveranser.
"Att undanröja dessa leveranshinder har högsta prioritet, och vi arbetar intensivt tillsammans
med såväl leverantörer som kunder för att minska risken för ytterligare förseningar och samtidigt tillvarata den potential som finns i vår starka orderbok. Vi kan dock konstatera att utmaningarna kvarstår även under det fjärde kvartalet, och vår nuvarande bedömning är därför att omsättningstillväxten för helåret 2026 kommer att uppgå till 50–60 procent, med en ebit om cirka -25 till -35 miljoner kronor", säger hon.
I slutet av september guidade bolaget för att helårsomsättningen skulle öka med 60–70 procent och ebit bli -10 till 0 miljoner kronor, mot 38 miljoner 2025.
För att komma till rätta med de indirekta kostnaderna har bolaget inlett ett effektiviseringsprogram som ska minska den befintliga kostnadsbasen med cirka 30 miljoner kronor under kommande verksamhetsår.
Bolaget upprepar sina finansiella mål för 2027 om en omsättning på 1 miljard kronor och en ebit-marginal på 10 procent.
Nyckeltal, Mkr | Q3 2026 | Q3 2025 | Förändring |
Omsättning | 141,6 | 81,0 | +74,8% |
Organisk tillväxt | 51,4% | 24,1% | +27,3 procentenheter |
Rörelseresultat (Ebit) | -27,1 | 1,3 | |
Justerat Ebit | -26,2 | 1,3 | |
Ebit-marginal | -19,1% | 1,6% | |
Justerad Ebit-marginal | -18,5% | 1,6% | |
Nettoresultat | -25,6 | -2,5 | |
Resultat per aktie, kr | -1,31 | -0,16 | |
Likvida medel | 50,9 | 52,9 | -3,8% |
Orderingång | 77 | 93 | -17,2% |
Orderstock | 823 | 569 | +44,6% |
Reno Santic
Nyhetsbyrån Finwire
https://twitter.com/finwire
newsroom@finwire.se
Idag, 07:18
Försvarsteknikbolaget W5 Solutions redovisar kraftigt ökad omsättning men ett försämrat rörelseresultat i tredje kvartalet, där leveransförseningar och förändrade kundkrav tyngde lönsamheten.
Omsättningen steg 74,8 procent till 141,6 miljoner kronor (81,0). Den organiska tillväxten var 51,4 procent (24,1).
Rörelseresultatet, ebit, blev -27,1 miljoner kronor (1,3). Justerat för förvärvsrelaterade engångskostnader uppgick ebit till -26,2 miljoner kronor (1,3).
Bolaget hade tidigare guidat för en omsättningstillväxt på cirka 90 procent och att ebit skulle bli på mellan -20 och -30 miljoner kronor för perioden.
Resultatet efter skatt blev -25,6 miljoner kronor (-2,5) och resultatet per aktie uppgick till -1,31 kronor (-0,16).
Orderingången uppgick till 77 miljoner kronor (93), en minskning med 17,2 procent. Orderstocken uppgick till 823 miljoner kronor (569), en ökning med 44,6 procent.
Likvida medel uppgick till 50,9 miljoner kronor (52,9).
Vd Evelina Hedskog uppger att efterfrågan fortsatt är stark, men att utmaningar i leverantörskedjan och sent definierade kundkrav har senarelagt planerade leveranser.
"Att undanröja dessa leveranshinder har högsta prioritet, och vi arbetar intensivt tillsammans
med såväl leverantörer som kunder för att minska risken för ytterligare förseningar och samtidigt tillvarata den potential som finns i vår starka orderbok. Vi kan dock konstatera att utmaningarna kvarstår även under det fjärde kvartalet, och vår nuvarande bedömning är därför att omsättningstillväxten för helåret 2026 kommer att uppgå till 50–60 procent, med en ebit om cirka -25 till -35 miljoner kronor", säger hon.
I slutet av september guidade bolaget för att helårsomsättningen skulle öka med 60–70 procent och ebit bli -10 till 0 miljoner kronor, mot 38 miljoner 2025.
För att komma till rätta med de indirekta kostnaderna har bolaget inlett ett effektiviseringsprogram som ska minska den befintliga kostnadsbasen med cirka 30 miljoner kronor under kommande verksamhetsår.
Bolaget upprepar sina finansiella mål för 2027 om en omsättning på 1 miljard kronor och en ebit-marginal på 10 procent.
Nyckeltal, Mkr | Q3 2026 | Q3 2025 | Förändring |
Omsättning | 141,6 | 81,0 | +74,8% |
Organisk tillväxt | 51,4% | 24,1% | +27,3 procentenheter |
Rörelseresultat (Ebit) | -27,1 | 1,3 | |
Justerat Ebit | -26,2 | 1,3 | |
Ebit-marginal | -19,1% | 1,6% | |
Justerad Ebit-marginal | -18,5% | 1,6% | |
Nettoresultat | -25,6 | -2,5 | |
Resultat per aktie, kr | -1,31 | -0,16 | |
Likvida medel | 50,9 | 52,9 | -3,8% |
Orderingång | 77 | 93 | -17,2% |
Orderstock | 823 | 569 | +44,6% |
Reno Santic
Nyhetsbyrån Finwire
https://twitter.com/finwire
newsroom@finwire.se
Investor
Aktieanalyser
Mellanårsvalet

Aktier
Investor
Aktieanalyser
Mellanårsvalet

Aktier
1 DAG %
Senast
OMX Stockholm 30
0,83%
(vid stängning)
Yubico
Idag, 07:10
Rekordstarkt kvartal för Yubico
OMX Stockholm 30
1 DAG %
Senast
3 311,67