Wesports, en specialistgrupp inom sport- och fritidsutrustning, redovisar ökad omsättning och rörelsevinst under första kvartalet jämfört med samma period året innan.

Omsättningen steg 51,8 procent till 960,5 miljoner kronor (632,9). Den organiska försäljningstillväxten var 14,7 procent (33,0).

"Det första kvartalet präglades av hög efterfrågan för flera av våra bolag vilket vi, genom tydlig riktning och konsekvent genomförande, omsatt i mycket god tillväxt", kommenterar vd Ted Sporre.

Justerat ebita-resultat blev 38,4 miljoner kronor (19,6).

Enligt Sporre fortsätter bolaget att realisera skalfördelar i koncernen och man ser goda möjligheter att stärka lönsamheten i takt med att dessa får genomslag.

Justerat rörelseresultat blev 32,2 miljoner kronor (16,1), med en justerad rörelsemarginal på 3,4 procent (2,5).

Resultatet efter skatt blev 7,8 miljoner kronor (4,3), och per aktie 0,28 kronor (0,27).

Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till -11,9 miljoner kronor (-65,3).

"Vi fortsätter att driva vår strategi med fokus på lönsam tillväxt och står samtidigt starkt finansiellt, med nettokassa. I tillägg observerar vi en sport- och hälsotrend som fortlöper med oförminskad kraft. Detta lägger tillsammans grunden för att nå våra finansiella mål - en omsättning om 10 miljarder kronor 2031 och en justerad ebita-marginal om 7-8 procent", säger Sporre.


Wesports, Mkr
Q1-2026
Q1-2025
Förändring
Nettoomsättning
960,5
632,9
51,8%
Organisk försäljningstillväxt, procent
14,7
33,0
-55,5%
Justerat ebita
38,4
19,6
95,9%
Justerad ebita-marginal
4,0%
3,1%
Justerat rörelseresultat
32,2
16,1
100,0%
Justerad rörelsemarginal
3,4%
2,5%
Nettoresultat
7,8
4,3
81,4%
Resultat per aktie, kronor
0,28
0,27
3,7%
Kassaflöde från löpande verksamhet
-11,9
-65,3


Reno Santic
Nyhetsbyrån Finwire
https://twitter.com/finwire
newsroom@finwire.se

Ämnen i artikeln

WS WeSports Group

Senast

68,71

1 dag %

4,12%

1 dag

1 mån

1 år

Marknadsöversikt

1 DAG %

Senast

1 mån