Attendos resultat högre än väntat
Idag, 07:03
Idag, 07:03
Vård- och omsorgsbolaget Attendo redovisar ett starkare justerat ebita-resultat än väntat för det tredje kvartalet.
Omsättningen steg 3,0 procent till 4 914 miljoner kronor (4 769). Utfallet kan jämföras med Modular Finances analytikerkonsensus som låg på 4 858.
Ebita-resultatet uppgick till 706 miljoner kronor (648), med en ebita-marginal på 14,4 procent (13,6).
Det justerade ebita-resultatet uppgick till 557 miljoner kronor (482), väntat 516, med en justerad ebita-marginal på 11,3 procent (10,1).
Resultatet efter skatt blev 381 miljoner kronor (333).
Resultat per aktie uppgick till 2,68 kronor (2,23). Justerat resultat per aktie blev 2,93 kronor (2,39).
Attendo, Mkr | Q3-2026 | Konsensus | Förändring mot konsensus | Q3-2025 | Förändring |
Nettoomsättning | 4 914 | 4 858 | 1,2% | 4 769 | 3,0% |
Ebita | 706 | 648 | 9,0% | ||
Ebita-marginal | 14,4% | 13,6% | |||
Justerat ebita | 557 | 516 | 7,9% | 482 | 15,6% |
Justerad ebita-marginal | 11,3% | 10,6% | 10,1% | ||
Nettoresultat | 381 | 333 | 14,4% | ||
Resultat per aktie, kronor | 2,68 | 2,23 | 20,2% | ||
Justerat resultat per aktie, kronor | 2,93 | 2,39 | 22,6% |
Konsensusdata från Modular Finance
newsroom@finwire.se
Nyhetsbyrån Finwire
Idag, 07:03
Vård- och omsorgsbolaget Attendo redovisar ett starkare justerat ebita-resultat än väntat för det tredje kvartalet.
Omsättningen steg 3,0 procent till 4 914 miljoner kronor (4 769). Utfallet kan jämföras med Modular Finances analytikerkonsensus som låg på 4 858.
Ebita-resultatet uppgick till 706 miljoner kronor (648), med en ebita-marginal på 14,4 procent (13,6).
Det justerade ebita-resultatet uppgick till 557 miljoner kronor (482), väntat 516, med en justerad ebita-marginal på 11,3 procent (10,1).
Resultatet efter skatt blev 381 miljoner kronor (333).
Resultat per aktie uppgick till 2,68 kronor (2,23). Justerat resultat per aktie blev 2,93 kronor (2,39).
Attendo, Mkr | Q3-2026 | Konsensus | Förändring mot konsensus | Q3-2025 | Förändring |
Nettoomsättning | 4 914 | 4 858 | 1,2% | 4 769 | 3,0% |
Ebita | 706 | 648 | 9,0% | ||
Ebita-marginal | 14,4% | 13,6% | |||
Justerat ebita | 557 | 516 | 7,9% | 482 | 15,6% |
Justerad ebita-marginal | 11,3% | 10,6% | 10,1% | ||
Nettoresultat | 381 | 333 | 14,4% | ||
Resultat per aktie, kronor | 2,68 | 2,23 | 20,2% | ||
Justerat resultat per aktie, kronor | 2,93 | 2,39 | 22,6% |
Konsensusdata från Modular Finance
newsroom@finwire.se
Nyhetsbyrån Finwire
Aktieanalyser
Investor
Aktieanalyser
Investor
1 DAG %
Senast
OMX Stockholm 30
0,00%
(vid stängning)
OMX Stockholm 30
1 DAG %
Senast
3 301,09