Attendos resultat högre än väntat - vd: starkaste kvartalet hittills (uppdatering)


Idag, 07:13

(uppdatering avser vd-kommentar)

Vård- och omsorgsbolaget Attendo redovisar ett starkare justerat ebita-resultat än väntat för det tredje kvartalet.

Omsättningen steg 3,0 procent till 4 914 miljoner kronor (4 769). Utfallet kan jämföras med Modular Finances analytikerkonsensus som låg på 4 858.

Ebita-resultatet uppgick till 706 miljoner kronor (648), med en ebita-marginal på 14,4 procent (13,6).

Det justerade ebita-resultatet uppgick till 557 miljoner kronor (482), väntat 516, med en justerad ebita-marginal på 11,3 procent (10,1).

Resultatet efter skatt blev 381 miljoner kronor (333).

Resultat per aktie uppgick till 2,68 kronor (2,23). Justerat resultat per aktie blev 2,93 kronor (2,39).

Antalet platser i Attendos boenden uppgick vid kvartalets slut till 21 252 (21 405), en minskning med 153 platser. Beläggningsgraden förbättrades till 88 procent (87).

Vid kvartalets slut hade Attendo 885 platser under uppförande i egen regi, fördelade på 20 boenden.

Vd Virpi Holmqvist beskriver kvartalet som Attendos starkaste hittills. Resultatförbättringen drevs framför allt av Skandinavien, där högre beläggning, förvärv och lägre centrala kostnader bidrog positivt. I Finland förbättrades resultatet genom fler sålda platser och anpassad kapacitet.

Bolaget avser att öka investeringarna i nya boenden för att möta den växande efterfrågan på omsorg.

Attendo, Mkr
Q3-2026
Konsensus
Förändring mot konsensus
Q3-2025
Förändring
Nettoomsättning
4 914
4 858
1,2%
4 769
3,0%
Ebita
706
648
9,0%
Ebita-marginal
14,4%
13,6%
Justerat ebita
557
516
7,9%
482
15,6%
Justerad ebita-marginal
11,3%
10,6%
10,1%
Nettoresultat
381
333
14,4%
Resultat per aktie, kronor
2,68
2,23
20,2%
Justerat resultat per aktie, kronor
2,93
2,39
22,6%

Konsensusdata från Modular Finance

newsroom@finwire.se
Nyhetsbyrån Finwire

Ämnen i artikeln

Attendo

Senast

112,30

1 dag %

−2,01%

1 dag

1 mån

1 år

Marknadsöversikt

1 DAG %

Senast

1 mån