Clas Ohlson ökade rörelseresultatet mer än väntat (uppdatering)
Idag, 07:10
Idag, 07:10
(mer information och vd-ord)
Hemfixarkedjan Clas Ohlson redovisar en högre än väntad rörelsevinst under det första kvartalet i det brutna räkenskapsåret 2026/27.
Omsättningen steg 16,5 procent till 3 278 miljoner kronor (2 814). Försäljningen överensstämmer med tidigare publicerad information från bolaget. Den organiska försäljningstillväxten var 11 procent (10).
Försäljningen online uppgick till 734 miljoner kronor (542), en ökning med 35 procent, varav 15 procent avser förvärv.
“Utmärkande i kvartalet var en mycket stark utveckling i flera av Spares försäljningskanaler, både avseende B2C och B2B”, kommenterar vd Kristofer Tonström.
Ebita-resultatet uppgick till 399 miljoner kronor (281), med en ebita-marginal på 12,2 procent (10,0).
Rörelseresultatet blev 393 miljoner kronor (278), väntat var 372. Rörelsemarginalen var 12,0 procent (9,9).
Resultatet efter skatt blev 302 miljoner kronor (208), och per aktie 4,75 kronor (3,27).
Tonström konstaterar att detta blev bolagets bästa första kvartal hittills.
“Det är kombinationen av vårt allväderssortiment, det starka varumärket och ett uppskattat kundmöte som driver tillväxten, medan kostnadsdisciplin och kapitaleffektivitet skapar förutsättningar för uthålligt värdeskapande över tid”, säger han.
Efter periodens utgång har bolaget haft en omsättning på 1 154 miljoner kronor (1 017) under augusti, vilket motsvarar en ökning på 13 procent.
“Med en organisk försäljningsökning om 8 procent i augusti kan vi konstatera vi att vi hanterat säsongskiftet på ett bra sätt och ser nu fram emot en höst där vi kan fortsätta bidra till en bättre och bekvämare vardag för våra kunder med nya, relevanta produkter”, säger Tonström.
Clas Ohlson, Mkr | Q1-2026/2027 | Konsensus | Förändring mot konsensus | Q1-2025/2026 | Förändring |
Nettoomsättning | 3 278 | 3 278 | 0,0% | 2 814 | 16,5% |
Organisk försäljningstillväxt, procent | 11 | 10 | 10,0% | ||
Ebita | 399 | 281 | 42,0% | ||
Ebita-marginal | 12,2% | 10,0% | |||
Rörelseresultat | 393 | 372 | 5,6% | 278 | 41,4% |
Rörelsemarginal | 12,0% | 11,3% | 9,9% | ||
Nettoresultat | 302 | 208 | 45,2% | ||
Resultat per aktie, kronor | 4,75 | 3,27 | 45,3% |
Konsensusdata från Modular Finance
Reno Santic
Nyhetsbyrån Finwire
https://twitter.com/finwire
newsroom@finwire.se
Idag, 07:10
(mer information och vd-ord)
Hemfixarkedjan Clas Ohlson redovisar en högre än väntad rörelsevinst under det första kvartalet i det brutna räkenskapsåret 2026/27.
Omsättningen steg 16,5 procent till 3 278 miljoner kronor (2 814). Försäljningen överensstämmer med tidigare publicerad information från bolaget. Den organiska försäljningstillväxten var 11 procent (10).
Försäljningen online uppgick till 734 miljoner kronor (542), en ökning med 35 procent, varav 15 procent avser förvärv.
“Utmärkande i kvartalet var en mycket stark utveckling i flera av Spares försäljningskanaler, både avseende B2C och B2B”, kommenterar vd Kristofer Tonström.
Ebita-resultatet uppgick till 399 miljoner kronor (281), med en ebita-marginal på 12,2 procent (10,0).
Rörelseresultatet blev 393 miljoner kronor (278), väntat var 372. Rörelsemarginalen var 12,0 procent (9,9).
Resultatet efter skatt blev 302 miljoner kronor (208), och per aktie 4,75 kronor (3,27).
Tonström konstaterar att detta blev bolagets bästa första kvartal hittills.
“Det är kombinationen av vårt allväderssortiment, det starka varumärket och ett uppskattat kundmöte som driver tillväxten, medan kostnadsdisciplin och kapitaleffektivitet skapar förutsättningar för uthålligt värdeskapande över tid”, säger han.
Efter periodens utgång har bolaget haft en omsättning på 1 154 miljoner kronor (1 017) under augusti, vilket motsvarar en ökning på 13 procent.
“Med en organisk försäljningsökning om 8 procent i augusti kan vi konstatera vi att vi hanterat säsongskiftet på ett bra sätt och ser nu fram emot en höst där vi kan fortsätta bidra till en bättre och bekvämare vardag för våra kunder med nya, relevanta produkter”, säger Tonström.
Clas Ohlson, Mkr | Q1-2026/2027 | Konsensus | Förändring mot konsensus | Q1-2025/2026 | Förändring |
Nettoomsättning | 3 278 | 3 278 | 0,0% | 2 814 | 16,5% |
Organisk försäljningstillväxt, procent | 11 | 10 | 10,0% | ||
Ebita | 399 | 281 | 42,0% | ||
Ebita-marginal | 12,2% | 10,0% | |||
Rörelseresultat | 393 | 372 | 5,6% | 278 | 41,4% |
Rörelsemarginal | 12,0% | 11,3% | 9,9% | ||
Nettoresultat | 302 | 208 | 45,2% | ||
Resultat per aktie, kronor | 4,75 | 3,27 | 45,3% |
Konsensusdata från Modular Finance
Reno Santic
Nyhetsbyrån Finwire
https://twitter.com/finwire
newsroom@finwire.se
Analys
Bostadsmarknaden
Analys
Bostadsmarknaden
1 DAG %
Senast
OMX Stockholm 30
0,00%
(vid stängning)
Asienbörserna
Idag, 07:17
Stigande börser i Asien
OMX Stockholm 30
1 DAG %
Senast
3 245,69