NP3 ökade förvaltningsresultatet med 12 procent och upprepar prognosen
Idag, 08:05
Idag, 08:05
Fastighetsbolaget NP3 ökade hyresintäkterna och förvaltningsresultatet under tredje kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år och upprepar prognosen för helåret 2026.
Hyresintäkterna uppgick till 639 miljoner kronor (572), en ökning med 11,7 procent.
Driftöverskottet uppgick till 523 miljoner kronor (467), en ökning med 12,0 procent.
Förvaltningsresultatet uppgick till 355 miljoner kronor (316), en ökning med 12,3 procent.
Resultatet före skatt var 635 miljoner kronor (425).
Resultatet efter skatt blev 514 miljoner kronor (339), en ökning med 51,6 procent. Resultat per aktie uppgick till 7,77 kronor (5,05).
Värdeförändringar på fastigheter uppgick till 38 miljoner kronor (37), medan värdeförändringar på finansiella instrument uppgick till 213 miljoner kronor (70).
Nettoinvesteringarna uppgick till 417 miljoner kronor (361) och nettouthyrningen till 3 miljoner kronor (17).
Vd Andreas Wahlén uppger att ökningen i driftöverskottet främst förklaras av högre hyresintäkter från ett större fastighetsbestånd. I jämförbart bestånd ökade hyresintäkterna med knappt 3 procent.
Han ser en fortsatt stabil efterfrågan, även om osäkerheten i omvärlden och volatiliteten på räntemarknaden medför längre beslutsprocesser. Wahlén bedömer att konjunkturåterhämtningen fortsätter och breddas till bolagets regioner, vilket bör skapa förutsättningar för stärkt uthyrningsgrad och kassaflöde.
NP3 upprepar prognosen om ett förvaltningsresultat på 1 240 miljoner kronor för helåret 2026. Prognosen är oförändrad jämfört med den som lämnades i rapporten för andra kvartalet.
Bolaget står även fast vid sina finansiella mål, däribland en genomsnittlig årlig tillväxt i förvaltningsresultatet per stamaktie om minst 12 procent över en femårsperiod.
NP3, Mkr | Q3 2026 | Q3 2025 | Förändring år för år |
Hyresintäkter | 639 | 572 | +12 % |
Driftsöverskott | 523 | 467 | +12 % |
Förvaltningsresultat | 355 | 316 | +12 % |
Resultat före skatt | 635 | 425 | +49 % |
Resultat efter skatt | 514 | 339 | +52 % |
Resultat per aktie, kronor | 7,77 | 5,05 | +54 % |
Nettoinvesteringar | 417 | 361 | +16 % |
Nettouthyrning | 3 | 17 | -82 % |
Värdeförändringar fastigheter | 38 | 37 | +3 % |
Värdeförändringar derivat | 213 | 70 | +204 % |
Belåningsgrad, % | 51,7 | 50,8 | +0,9 procentenheter |
Långsiktigt substansvärde per aktie | 184,13 | 163,85 | +12 % |
newsroom@finwire.se
Nyhetsbyrån Finwire
Idag, 08:05
Fastighetsbolaget NP3 ökade hyresintäkterna och förvaltningsresultatet under tredje kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år och upprepar prognosen för helåret 2026.
Hyresintäkterna uppgick till 639 miljoner kronor (572), en ökning med 11,7 procent.
Driftöverskottet uppgick till 523 miljoner kronor (467), en ökning med 12,0 procent.
Förvaltningsresultatet uppgick till 355 miljoner kronor (316), en ökning med 12,3 procent.
Resultatet före skatt var 635 miljoner kronor (425).
Resultatet efter skatt blev 514 miljoner kronor (339), en ökning med 51,6 procent. Resultat per aktie uppgick till 7,77 kronor (5,05).
Värdeförändringar på fastigheter uppgick till 38 miljoner kronor (37), medan värdeförändringar på finansiella instrument uppgick till 213 miljoner kronor (70).
Nettoinvesteringarna uppgick till 417 miljoner kronor (361) och nettouthyrningen till 3 miljoner kronor (17).
Vd Andreas Wahlén uppger att ökningen i driftöverskottet främst förklaras av högre hyresintäkter från ett större fastighetsbestånd. I jämförbart bestånd ökade hyresintäkterna med knappt 3 procent.
Han ser en fortsatt stabil efterfrågan, även om osäkerheten i omvärlden och volatiliteten på räntemarknaden medför längre beslutsprocesser. Wahlén bedömer att konjunkturåterhämtningen fortsätter och breddas till bolagets regioner, vilket bör skapa förutsättningar för stärkt uthyrningsgrad och kassaflöde.
NP3 upprepar prognosen om ett förvaltningsresultat på 1 240 miljoner kronor för helåret 2026. Prognosen är oförändrad jämfört med den som lämnades i rapporten för andra kvartalet.
Bolaget står även fast vid sina finansiella mål, däribland en genomsnittlig årlig tillväxt i förvaltningsresultatet per stamaktie om minst 12 procent över en femårsperiod.
NP3, Mkr | Q3 2026 | Q3 2025 | Förändring år för år |
Hyresintäkter | 639 | 572 | +12 % |
Driftsöverskott | 523 | 467 | +12 % |
Förvaltningsresultat | 355 | 316 | +12 % |
Resultat före skatt | 635 | 425 | +49 % |
Resultat efter skatt | 514 | 339 | +52 % |
Resultat per aktie, kronor | 7,77 | 5,05 | +54 % |
Nettoinvesteringar | 417 | 361 | +16 % |
Nettouthyrning | 3 | 17 | -82 % |
Värdeförändringar fastigheter | 38 | 37 | +3 % |
Värdeförändringar derivat | 213 | 70 | +204 % |
Belåningsgrad, % | 51,7 | 50,8 | +0,9 procentenheter |
Långsiktigt substansvärde per aktie | 184,13 | 163,85 | +12 % |
newsroom@finwire.se
Nyhetsbyrån Finwire
Rapporter
Regeringsbygget
Aktieanalys
Rapporter
Regeringsbygget
Aktieanalys
1 DAG %
Senast

OMX Stockholm 30
0,00%
(vid stängning)
OMX Stockholm 30
1 DAG %
Senast
3 256,08