Starbreeze minskar omsättning och rörelseresultat
Idag, 06:50
Idag, 06:50
Spelutvecklingsbolaget Starbreeze redovisar minskad omsättning under första kvartalet jämfört med samma period året innan. Rörelseförlusten ökade.
"Första kvartalet 2026 var en period av genomförande för Starbreeze. Vår riktning är fortsatt tydlig: att förbättra PAYDAY 3, fortsätta bygga det bredare PAYDAY-varumärket, och expandera IP:t på genomtänkta sätt tillsammans med branschledande partners. Under kvartalet såg vi tidiga bevis på att denna strategi börjar ta form, både i spelarengagemang och i sentiment kring spelet", kommenterar vd Adolf Kristjansson.
Omsättningen sjönk 60,7 procent till 26,6 miljoner kronor (67,7). Förra året drevs intäkterna av att Payday 3 inkluderades i Playstation Plus under första kvartalet.
Spelen Payday 2 och 3 stod för 11,4 miljoner kronor (12,4) respektive 9,9 miljoner kronor (33) av försäljningen. Tredjepartsförläggning stod för -1,1 miljoner (3,4) och Work-for-hire stod för 6,1 miljoner (17,6).
Ebitda-resultatet blev -3,6 miljoner kronor (15,7). Justerat för jämförelsestörande poster var ebitda 5,5 miljoner kronor, skriver bolaget.
Rörelseresultatet blev -55,9 miljoner kronor (-28,8).
Resultatet före skatt var -56,3 miljoner kronor (-29,4).
Resultatet efter skatt blev -56,5 miljoner kronor (-26,4).
Resultat per aktie uppgick till -0,03 kronor (-0,02).
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 2,0 miljoner kronor (-11,7).
Likvida medel uppgick till 74,5 miljoner kronor (130,1).
Starbreeze, Mkr | Q1-2026 | Q1-2025 | Förändring |
Nettoomsättning | 26,6 | 67,7 | -60,7% |
Ebitda | -3,6 | 15,7 | |
Ebitda-marginal | 23,2% | ||
Rörelseresultat | -55,9 | -28,8 | |
Resultat före skatt | -56,3 | -29,4 | |
Nettoresultat | -56,5 | -26,4 | |
Resultat per aktie, kronor | -0,03 | -0,02 | |
Likvida medel | 74,5 | 130,1 | -42,7% |
Stefan Linnér
stefan.linner@finwire.se
Nyhetsbyrån Finwire
Idag, 06:50
Spelutvecklingsbolaget Starbreeze redovisar minskad omsättning under första kvartalet jämfört med samma period året innan. Rörelseförlusten ökade.
"Första kvartalet 2026 var en period av genomförande för Starbreeze. Vår riktning är fortsatt tydlig: att förbättra PAYDAY 3, fortsätta bygga det bredare PAYDAY-varumärket, och expandera IP:t på genomtänkta sätt tillsammans med branschledande partners. Under kvartalet såg vi tidiga bevis på att denna strategi börjar ta form, både i spelarengagemang och i sentiment kring spelet", kommenterar vd Adolf Kristjansson.
Omsättningen sjönk 60,7 procent till 26,6 miljoner kronor (67,7). Förra året drevs intäkterna av att Payday 3 inkluderades i Playstation Plus under första kvartalet.
Spelen Payday 2 och 3 stod för 11,4 miljoner kronor (12,4) respektive 9,9 miljoner kronor (33) av försäljningen. Tredjepartsförläggning stod för -1,1 miljoner (3,4) och Work-for-hire stod för 6,1 miljoner (17,6).
Ebitda-resultatet blev -3,6 miljoner kronor (15,7). Justerat för jämförelsestörande poster var ebitda 5,5 miljoner kronor, skriver bolaget.
Rörelseresultatet blev -55,9 miljoner kronor (-28,8).
Resultatet före skatt var -56,3 miljoner kronor (-29,4).
Resultatet efter skatt blev -56,5 miljoner kronor (-26,4).
Resultat per aktie uppgick till -0,03 kronor (-0,02).
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 2,0 miljoner kronor (-11,7).
Likvida medel uppgick till 74,5 miljoner kronor (130,1).
Starbreeze, Mkr | Q1-2026 | Q1-2025 | Förändring |
Nettoomsättning | 26,6 | 67,7 | -60,7% |
Ebitda | -3,6 | 15,7 | |
Ebitda-marginal | 23,2% | ||
Rörelseresultat | -55,9 | -28,8 | |
Resultat före skatt | -56,3 | -29,4 | |
Nettoresultat | -56,5 | -26,4 | |
Resultat per aktie, kronor | -0,03 | -0,02 | |
Likvida medel | 74,5 | 130,1 | -42,7% |
Stefan Linnér
stefan.linner@finwire.se
Nyhetsbyrån Finwire
Analys
Analys
1 DAG %
Senast
OMX Stockholm 30
0,19%
(vid stängning)
Asienbörserna
Idag, 07:33
Blandat i Asien – Kospi backar
EQT
Idag, 07:13
EQT har sålt resten i Enity
Altor
Igår, 16:54
Altor köper majoritetspost i Sertion
OMX Stockholm 30
1 DAG %
Senast
3 079,45