Berner Industrier: Goda möjligheter till nya förvärv

Teknikhandelskoncernen Berner Industrier stärkte marginalerna rejält under 2025. Aktien gick också riktigt starkt och många fonder har börjat upptäcka bolaget. Berner har börjat öka förvärvstempot och har fortsatt en stark balansräkning.

Affärsvärldens analytiker Björn Rydell om Berner Industrier.
Affärsvärldens analytiker Björn Rydell om Berner Industrier.

Idag, 07:05

Berner Industrier
Börskurs: 79,30 kr
Antal aktier: 19,1 m
Börsvärde: 1 513 Mkr
Nettoskuld: 155 Mkr
VD: Caroline Reuterskiöld
Ordförande: Joachim Berner

Berner Industrier (79,30 kr) är en teknikhandelskoncern som marknadsför och säljer komponenter, system och tjänster till kunder främst i Norden. Sverige står för hälften av försäljningen. Koncernen består av ett tiotal rörelsedrivande bolag.

Bolaget grundades ursprungligen 1897. Ordförande Joachim Berner tillhör grundarfamiljen och är störst ägare med 22% av kapitalet och 51% av rösterna. Joachim är kanske mest känd som VD för Bonnier 2008-2014.

Sommaren 2022 tillträdde Caroline Reuterskiöld som VD. Hon var tidigare affärsområdeschef för Niche Products på serieförvärvaren Lagercrantz. Reuterskiöld äger aktier för cirka 9 Mkr (0,6% av kapitalet). Fondägandet har ökat från 7% i början av 2025 till drygt 16% idag.

Affärsvärldens huvudscenario
2025
2026E
2027E
2028E
Omsättning
1 000
1 070
1 113
1 157
 - Tillväxt
+3,9%
+7,0%
+4,0%
+4,0%
Rörelseresultat
99
110
118
127
 - Rörelsemarginal (Ebita)
9,9%
10,3%
10,6%
11,0%
Resultat efter skatt
72
79
85
95
Vinst per aktie
3,78
4,10
4,50
5,00
Utdelning per aktie
1,25
1,30
1,40
1,50
Direktavkastning
1,6%
1,6%
1,8%
1,9%
Avkastning på eget kapital
26%
22%
20%
20%
Kapitalbindning
13%
13%
14%
14%
Nettoskuld/Ebita
1,0x
0,8x
0,4x
-0,1x
P/E
21,0x
19,3x
17,6x
15,9x
EV/Ebita
16,9x
15,1x
14,1x
13,1x
EV/Sales
1,7x
1,6x
1,5x
1,4x

De senaste åren har Berner fokuserat på att decentralisera dotterbolagen. Arbetet slutfördes under 2024. Besluten fattas nu så nära affären som möjligt. Varje dotterbolag har den personal de behöver istället för att använda centrala staber. Alltså samma styrningsmodell som AddtechIndutrade, Lagercrantz och de andra serieförvärvarna använder.

2025 var ett starkt år för Berner. Omsättningen steg 3,9% till 1,0 Mdkr. Förvärvad tillväxt utgjorde 4,3%, organiskt +0,6% och valutaeffekter -1,0%. Under de senaste fem åren har Berner ökat omsättningen med knappt 8% per år i snitt. I samband med bokslutet i februari presenterade Berner nya mål. Ambitionen att växa med minst 10% årligen över en konjunkturcykel (oförändrat).

Vill växa Ebita med 15% per år i snitt

Bolagets mål är numera att den genomsnittliga Ebita-tillväxten ska vara minst 15% per år över en konjunkturcykel. Sedan 2020 har Ebita-tillväxten varit 15,5% i snitt. Tidigare var målet en Ebita-marginal på 9% per år över en konjunkturcykel. Ifjol var Ebita-marginalen 10,0% (6,1). Under 2021-2025 har Ebita-marginalen varit 6,5% i snitt.

Fakta

Andra mål

  • Avkastning på eget kapital ska uppgå till minst 25%. Var 32,5% år 2025 och 22,5% i snitt under perioden 2021-2025.
  • Utdelningspolicyn är att dela ut 30-50% av resultatet (oförändrat). 2021-2022 var utdelningsandelen 45% i snitt.

Målet är att nettoskuld/Ebitda (exklusive effekter från IFRS-16) ska understiga 2,5 gånger. Vid utgången av Q1 2026 var skulden 94,3 Mkr (42,2) motsvarande 0,9x Ebitda (0,4). Det nya skuldsättningsmålet ersätter målet om att ha en "soliditet som ej understiger 35%". Soliditeten var drygt 42% i slutet av mars.

Högre förvärvstempo

Mellan 2018-2021 gjorde Berner typiskt sett ett förvärv per år. I april ifjol slog bolaget till med sitt första förvärv sedan 2021 när Autofric köptes. Det blev också startskottet på en stark kursresa för aktien som steg från runt 40 kr i april ifjol och toppade på 115 kr i februari i år.

Över tid har Berner i snitt betalt runt 6x rörelsevinsten. I december meddelades att norska Typhonix som är verksamma inom vattenbehandling förvärvades. Bolaget utvecklar och säljer egen processutrustning för rening av vatten inom bland annat olje- och gasindustrin. Formellt konsoliderades förvärvet från årsskiftet.

I mars 2026 genomförde Autofric ett mindre inkråmsförvärv av Jernbro Water. Det är oklart hur mycket bolaget omsätter men det handlar om ett litet förvärv.

Bolag
Tidpunkt
Omsättning
Rörelsemarginal
Köpeskilling
EV/Sales
EV/Ebit
Typhonix
December 2025
16,4 Mkr
24,8%
24 Mkr
1,5x
5,9x
Autofric AB
April 2025
59,3 Mkr
14,0%
55 Mkr
0,9x
6,6x
GF Swedenborg Ingeniörsfirma
April 2021
45,1 Mkr
14,0%
31,0 Mkr
0,7x
4,9x
Alfa Tec Sweden
Oktober 2020
32,2 Mkr
10,6%
15,0 Mkr
0,5x
4,4x
Empakk AS
September 2020
47,3 Mkr
9,1%
35,0 Mkr
0,7x
8,1x
Bullerbekämparen
September 2019
30,6 Mkr
15,4%
20,3 Mkr
0,7x
4,3x
Zander & Ingeström
Februari 2018
124 Mkr
13,2%
140 Mkr
1,1x
8,5x
Totalt / (snitt)
355 Mkr
13,4%
320 Mkr
0,9x
6,1x
Berner
Q1 2026
Q1 2025
Orderingång
276 Mkr
263 Mkr
Tillväxt Y/Y
5,2%
18,2%
Omsättning
253 Mkr
236 Mkr
Tillväxt Y/Y
7,3%
-2,9%
Tillväxt Q/Q
1%
-3%
Bruttomarginal
40,8%
40,1%
Rörelsekostnader
84,9 Mkr
76,4 Mkr
Tillväxt Y/Y
11,1%
0,0%
Rörelseresultat (Ebita)
18,5 Mkr
18,3 Mkr
Ebita-marginal
7,3%
7,8%
Resultat per aktie
0,67 kr
0,66 kr
Nettoskuld ex leasing
94,3 Mkr
17,5 Mkr

Berner kom med sin Q1-rapport i slutet av april och tappade då drygt 9% på börsen. Orderingången och omsättningen steg 5% respektive 7%. Merparten av tillväxten var driven genom förvärv. Organiskt steg försäljningen med drygt 1% medan valutaeffekter påverkade med -1%.

Ebita var i stort sett oförändrat mot föregående år medan marginalen sjönk till 7,3% (7,8). På rullande tolv månader per Q1 2026 ligger Ebita-marginalen på 9,3%. Aktien värderas till 1,5x omsättningen (EV/Sales) och 16x rörelsevinsten (EV/Ebita) bakåtblickande.

Avvaktande kunder

VD Reuterskiöld lyfter fram att den underliggande efterfrågan är god. Men att en del kunder har behövt lite längre tid för att komma till beslut.

Norska Typhonix som förvärvades i början av januari har en verksamhet som är rätt präglad av projekt. Intäkterna i Q1 var därmed inte så stora men bolaget har förberett leveranser för kommande kvartal.

Koncernen redovisar utvecklingen i två affärsområden, som omsättningsmässigt är ungefär jämnstora. Lönsamhetsmässigt är skillnaden stor.

Fakta

Två affärsområden

  • Teknik och Distribution – Omfattar distributionsverksamheter och egna produkter inom vattenrening, förpackningsutrustning, vibrationsdämpning, teknisk plast och processteknik. Dotterbolag agerar framför allt som lokal distributör av ledande tillverkares produkter, men har även en del egna produkter inom till exempel förpackningsmaterial och fyllningsmaskiner. Fokus är på den nordiska marknaden. Fyra bolag verkar under varumärket Christian Berner. Det femte bolaget är norska Empakk.
  • Energi och Miljö – Pumpverksamhet samt utrustning riktad mot energi- och processindustrin som syftar till att minska utsläpp och minska energiförluster. Zander & Ingeström och Swedenborg representerar ledande tillverkare av centrifugal- och deplacementpumpar och högtryckspumpar för industriell användning. Alla bolagen har ett flertal egna produkter. Tredje dotterbolaget är Bullerbekämparen som, vilket namnet antyder, säljer lösningar för bullerbekämpning, ljudisolering och akustik. Autofric är en nischaktör inom metallbearbetning och tillverkning av specialprodukter samt nischade produkter inom vattenrening. Samt senaste förvärvet av norska Typhonix som säljer processutrustning för rening av vatten inom bland annat olje- och gasindustrin.

Affärsområde Energi och Miljö har uppvisat starka marginaler över tid. Sedan 2023 har marginalen pendlat runt 13-17%. Det är starkt och är delvis drivet av att bolagen har relativt hög andel (anges ej explicit) egna produkter. De senaste två förvärven har varit inom detta område.

Område Teknik och Distribution har typiskt sett haft marginaler kring 5-6% (undantag 2024 på låga 1,3%). Merparten är distribuerade produkter som således har lägre marginaler.

Berner har som sagt en stark balansräkning (nettoskuld/Ebitda 0,9x) som ger utrymme för fler förvärv framöver.

Prognoser och värdering

För 2026 skissar vi på 7% tillväxt drivet av både de aviserade förvärven och fortsatt organisk tillväxt. Kommande år penslar vi in 4% årlig tillväxt (organiskt).

Marginalmässigt räknar vi med drygt 10% i år och 11% i slutet av prognoshorisonten. Drivet av fortsatt fina marginaler för område Energi och Miljö samt att marginalerna inom Teknik och Distribution stiger något.

Använder vi en multipel på 14x rörelsevinsten finns 20-25% uppsida. Därutöver finns möjligheten till värdeskapande förvärv.

Börsens allra största och mest framgångsrika serieförvärvare som Addtech och Lagercrantz värderas till 24-26x rörelsevinsten. Det är högt. Indutrade har gått svagt på börsen och värderas till 15x på 2027E. Det är lägre än vanligt.

Kan Berner öka förvärvstempot och bli en mer utpräglad serieförvärvare är uppsidan stor (optimistiskt scenario). Risken är att marginalerna inte är uthålliga och ökad konkurrens om förvärvsobjekt (pessimistiskt scenario).

Bolag
Avkastning 1 år %
P/E 2027E
EV/Ebit 2027E
EV/Sales 2026E
Ebita-marginal 2027E %
Årlig tillväxt 2026E-2027E %
Berner Industrier
39%
17,6x
14,8x
1,5x
10,6%
5,5%
Addtech
-6%
29,2x
24,2x
3,7x
16,0%
8,7%
Lagercrantz
2%
31,4x
26,4x
4,7x
18,5%
8,0%
Indutrade
-29%
19,7x
15,3x
2,3x
14,4%
5,8%
Bergman & Beving
-5%
21,9x
18,3x
1,9x
11,8%
4,5%
Momentum Group
-36%
23,9x
19,1x
1,9x
11,1%
6,0%
Volati
-34%
12,4x
16,8x
1,4x
9,8%
-6,5%
Genomsnitt
-10%
22,3x
19,3x
2,5x
13,2%
4,6%

2025 var ett starkt år för Berner med tydlig marginalförstärkning (6% --> 10%). Bolaget har också ökat förvärvstempot något, vilket är bra. Balansräkningen är i fortsatt bra skick och det finns möjligheter till fler förvärv framåt.

Fakta

Så agerar insiders

Senaste året har insynspersoner köpt aktier för 38 Mkr. Styrelseledamot Johan Lannebo står för merparten av köpen. VD Caroline Reuterskiöld köpte aktier för knappt 3 Mkr i december 2025 (kurs kring 90 kr). Insynsförsäljningarna uppgår till 22 Mkr jämförelsevis. Merparten är gjorda av huvudägaren Joachim Berner.

Aktien toppade på 115 kr tidigare i år och har nu kommit ned en del. Bakåtblickande är värderingen nu 16x rörelsevinsten. På prognoserna för 2027E värderas Berner till rabatt mot flera andra liknande bolag. Uppsidan i huvudscenariot är helt okej.

Utvecklingen i Q1 var dock sämre än väntat. Delvis påverkat av tillfälliga effekter med avvaktande kunder och att förvärvet av norska Typhonix levererade få projekt i kvartalet. Kommande kvartal gäller det att den organiska tillväxten accelererar och att Berner kan upprätthålla marginalerna.

Vi har ett neutralt råd på aktien. Men Berner är värd att ha under bevakning för investerare som gillar teknikhandelsbolag och serieförvärvare.

Tio största ägare i Berner Industrier
Värde (Mkr)
Kapital
Röster
Joachim Berner
323
22,4%
51,2%
Isolde Stensdotter Berner
121
8,4%
5,3%
Cervantes Capital
74
5,1%
3,2%
Lannebo Kapitalförvaltning
68
4,7%
3,0%
Adam Gerge (AEMG Capital)
66
4,6%
2,9%
Ksenia Berner
51
3,5%
2,2%
Johan Lannebo
47
3,2%
2,0%
Mikael Gunnarsson
38
2,6%
1,7%
Avanza Pension
33
2,3%
1,4%
Sun Mountain Partners
30
2,1%
1,3%
Största insiders utanför topp tio
Värde (Mkr)
Kapital
Röster
Caroline Reuterskiöld
8,7
0,6%
0,4%
Lars Gatenbeck
6,1
0,4%
0,3%
Henrik Nordin
2,9
0,2%
0,1%
Pim Polesie
1,0
0,1%
0,0%
Even Magnus Moholdt
0,8
0,1%
0,0%
Källa: Holdings
Totalt insynsägande: 
27,1%
54,2%

Berner Industrier B

Senast

79,30

1 dag %

−2,46%

1 dag

1 mån

1 år

Marknadsöversikt

1 DAG %

Senast

1 mån