Zalandos resultat som väntat – bekräftar prognos
Klädjätten Zalando redovisar ökad omsättning under tredje kvartalet jämfört med samma period året innan.

Idag, 07:16
Klädjätten Zalando redovisar ökad omsättning under tredje kvartalet jämfört med samma period året innan.

Idag, 07:16
Det justerade rörelseresultatet inkom som väntat.
Omsättningen steg 5,1 procent till 3 175 miljoner euro (3 021). Det var i linje med konsensus från Bloomberg.
GMV växte 7,5 procent till 4 537 miljoner (4 219).
Antalet aktiva kunder steg till 63,2 miljoner 61,4).
Justerat rörelseresultat uppgick till 106,5 miljoner euro (96,3), väntat var 106,4, med en justerad rörelsemarginal på 3,4 procent (3,2).
Resultatet efter skatt blev -18 miljoner euro (12,5).
Zalando bekräftar sin helårsprognos från augusti och räknar fortsatt med att GMV och omsättning ökar i den nedre halvan av intervallet 12–17 procent. Justerat rörelseresultat väntas uppgå till 680–720 miljoner euro och investeringarna till 240–300 miljoner euro. Rörelsekapitalet väntas förbli negativt.
Helårsrapporten publiceras den 11 mars 2027.
Zalando, MEUR | Q3-2026 | Konsensus | Förändring mot konsensus | Q3-2025 | Förändring |
Nettoomsättning | 3 175 | 3 021 | 5,1% | ||
Justerat rörelseresultat | 106,5 | 106,4 | 0,1% | 96,3 | 10,6% |
Justerad rörelsemarginal | 3,4% | 3,2% | |||
Nettoresultat | -18 | 12,5 |
Konsensusdata från Bloomberg
Klädjätten Zalando redovisar ökad omsättning under tredje kvartalet jämfört med samma period året innan.

Idag, 07:16
Det justerade rörelseresultatet inkom som väntat.
Omsättningen steg 5,1 procent till 3 175 miljoner euro (3 021). Det var i linje med konsensus från Bloomberg.
GMV växte 7,5 procent till 4 537 miljoner (4 219).
Antalet aktiva kunder steg till 63,2 miljoner 61,4).
Justerat rörelseresultat uppgick till 106,5 miljoner euro (96,3), väntat var 106,4, med en justerad rörelsemarginal på 3,4 procent (3,2).
Resultatet efter skatt blev -18 miljoner euro (12,5).
Zalando bekräftar sin helårsprognos från augusti och räknar fortsatt med att GMV och omsättning ökar i den nedre halvan av intervallet 12–17 procent. Justerat rörelseresultat väntas uppgå till 680–720 miljoner euro och investeringarna till 240–300 miljoner euro. Rörelsekapitalet väntas förbli negativt.
Helårsrapporten publiceras den 11 mars 2027.
Zalando, MEUR | Q3-2026 | Konsensus | Förändring mot konsensus | Q3-2025 | Förändring |
Nettoomsättning | 3 175 | 3 021 | 5,1% | ||
Justerat rörelseresultat | 106,5 | 106,4 | 0,1% | 96,3 | 10,6% |
Justerad rörelsemarginal | 3,4% | 3,2% | |||
Nettoresultat | -18 | 12,5 |
Konsensusdata från Bloomberg
Börsen


Aktier
Aktieanalyser
Börsen


Aktier
Aktieanalyser
1 DAG %
Senast
OMX Stockholm 30
0,48%
(vid stängning)
NCC
Idag, 07:19
Stark orderingång för NCC
OMX Stockholm 30
1 DAG %
Senast
3 287,02