Gea ökar orderingång och resultat
11 maj, 07:43
11 maj, 07:43
Tyska industribolaget Gea Group redovisar ökad orderingång och högre lönsamhet i det första kvartalet. Orderingången kom in över konsensus, medan omsättningen var i linje med förväntningarna. Bolaget upprepar sin guidning för helåret 2026.
Orderingången steg 2,8 procent till 1 454,2 miljoner euro (1 414,8), vilket var 2,3 procent över konsensus på 1 421,3 miljoner euro. Omsättningen ökade 1,2 procent till 1 273,1 miljoner euro (1 258,4), jämfört med konsensus på 1 270,6 miljoner euro. Organisk tillväxt var 5,3 procent.
Justerat ebitda ökade 3,9 procent till 205,9 miljoner euro (198,2). Utfallet var 0,3 procent över konsensus på 205,2 miljoner euro. Ebitda-marginalen före omstruktureringskostnader förbättrades till 16,2 procent (15,8), jämfört med konsensus på 16,1 procent.
Ebitda-resultatet var 200,5 miljoner euro (190,9).
Justerat ebita före omstruktureringskostnader uppgick till 168,2 miljoner euro (163,6). Rörelseresultatet steg till 147,0 miljoner euro (140,3), medan nettoresultatet ökade till 99,7 miljoner euro (94,3).
Resultatet per aktie före omstruktureringskostnader steg till 0,64 euro (0,62). Resultatet per aktie ökade till 0,61 euro (0,57).
Vd Stefan Klebert uppger att bolaget såg särskilt stark utveckling inom ny maskinförsäljning samtidigt som lönsamheten fortsatte att förbättras.
Gea Group upprepar prognosen för 2026 och väntar sig en organisk omsättningstillväxt på 5-7 procent. Bolaget räknar vidare med en ebitda-marginal före omstruktureringskostnader på 16,6-17,2 procent samt en ROCE på 34-38 procent.
Nyckeltal, MEUR | Utfall Q1 2026 | Konsensus | Avvikelse | Q1 2025 | Förändring |
Orderingång | 1 454,2 | 1 421,3 | 2,3% | 1 414,8 | 2,8% |
Omsättning | 1 273,1 | 1 270,6 | 0,2% | 1 258,4 | 1,2% |
Ebitda före omstruktureringskostnader | 205,9 | 205,2 | 0,3% | 198,2 | 3,9% |
Ebitda-marginal före omstruktureringskostnader | 16,2% | 16,1% | 0,1% | 15,8% | 0,4% |
Ebita före omstruktureringskostnader | 168,2 | – | – | 163,6 | 2,8% |
Rörelseresultat | 147,0 | – | – | 140,3 | 4,7% |
Rörelsemarginal | 11,5% | – | – | 11,1% | 0,4% |
Nettoresultat | 99,7 | – | – | 94,3 | 5,7% |
Resultat per aktie | 0,61 | – | – | 0,57 | 7,0% |
Resultat per aktie före omstruktureringskostnader | 0,64 | – | – | 0,62 | 3,2% |
newsroom@finwire.se
Nyhetsbyrån Finwire
11 maj, 07:43
Tyska industribolaget Gea Group redovisar ökad orderingång och högre lönsamhet i det första kvartalet. Orderingången kom in över konsensus, medan omsättningen var i linje med förväntningarna. Bolaget upprepar sin guidning för helåret 2026.
Orderingången steg 2,8 procent till 1 454,2 miljoner euro (1 414,8), vilket var 2,3 procent över konsensus på 1 421,3 miljoner euro. Omsättningen ökade 1,2 procent till 1 273,1 miljoner euro (1 258,4), jämfört med konsensus på 1 270,6 miljoner euro. Organisk tillväxt var 5,3 procent.
Justerat ebitda ökade 3,9 procent till 205,9 miljoner euro (198,2). Utfallet var 0,3 procent över konsensus på 205,2 miljoner euro. Ebitda-marginalen före omstruktureringskostnader förbättrades till 16,2 procent (15,8), jämfört med konsensus på 16,1 procent.
Ebitda-resultatet var 200,5 miljoner euro (190,9).
Justerat ebita före omstruktureringskostnader uppgick till 168,2 miljoner euro (163,6). Rörelseresultatet steg till 147,0 miljoner euro (140,3), medan nettoresultatet ökade till 99,7 miljoner euro (94,3).
Resultatet per aktie före omstruktureringskostnader steg till 0,64 euro (0,62). Resultatet per aktie ökade till 0,61 euro (0,57).
Vd Stefan Klebert uppger att bolaget såg särskilt stark utveckling inom ny maskinförsäljning samtidigt som lönsamheten fortsatte att förbättras.
Gea Group upprepar prognosen för 2026 och väntar sig en organisk omsättningstillväxt på 5-7 procent. Bolaget räknar vidare med en ebitda-marginal före omstruktureringskostnader på 16,6-17,2 procent samt en ROCE på 34-38 procent.
Nyckeltal, MEUR | Utfall Q1 2026 | Konsensus | Avvikelse | Q1 2025 | Förändring |
Orderingång | 1 454,2 | 1 421,3 | 2,3% | 1 414,8 | 2,8% |
Omsättning | 1 273,1 | 1 270,6 | 0,2% | 1 258,4 | 1,2% |
Ebitda före omstruktureringskostnader | 205,9 | 205,2 | 0,3% | 198,2 | 3,9% |
Ebitda-marginal före omstruktureringskostnader | 16,2% | 16,1% | 0,1% | 15,8% | 0,4% |
Ebita före omstruktureringskostnader | 168,2 | – | – | 163,6 | 2,8% |
Rörelseresultat | 147,0 | – | – | 140,3 | 4,7% |
Rörelsemarginal | 11,5% | – | – | 11,1% | 0,4% |
Nettoresultat | 99,7 | – | – | 94,3 | 5,7% |
Resultat per aktie | 0,61 | – | – | 0,57 | 7,0% |
Resultat per aktie före omstruktureringskostnader | 0,64 | – | – | 0,62 | 3,2% |
newsroom@finwire.se
Nyhetsbyrån Finwire
Analys
Regeringens krispaket
Analys
Regeringens krispaket
1 DAG %
Senast
OMX Stockholm 30
0,05%
(13:00)
Wall Street
Idag, 16:15
Nvidia upp på Wall Street
OMX Stockholm 30
1 DAG %
Senast
3 048,11