STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) It-bolaget Infracom redovisar ett rörelseresultat för det första kvartalet 2026 på 19,3 miljoner kronor (23,9).

Nettoomsättningen sjönk till 199 miljoner kronor (205).

Rörelsemarginalen försvagades till 9,7 procent (11,7).

Resultatet före skatt minskade till 16,6 miljoner kronor (24,5).

Ebita-resultatet sjönk till 20,8 miljoner kronor (25,0) med en ebita-marginal på 10,4 procent (12,2).

"Vi får kämpa vidare för att öka lönsamheten framöver så att den landar över 12 procent, vilket är vårt mål", uppger Infracoms vd Bo Kjellberg i delårsrapporten.

Nettoresultatet landade på 12,6 miljoner kronor (19,4). Resultatet per aktie sjönk till 0:36 kronor (0:56).

"Även om marknaden för våra tjänster är fortsatt sund startade kvartalet med svagare försäljning under januari och februari, för att sedan ta bättre fart i mars", säger Bo Kjellberg.

2026 2025

1 kv 1 kv

MLN KR Utfall Utfall Förändring

=========================================================

Omsättning 199 205 -3%

Resultat före skatt 16,6 24,5 -32%

Rörelseresultat 19,3 23,9 -19%

Rörelsemarginal 9,7% 11,7% -2,0

Nettoresultat 12,6 19,4 -35%

Resultat per aktie 0:36 0:56 -36%

Johan Lind +46 8 5191 7954

Nyhetsbyrån Direkt

Ämnen i artikeln

Infracom

Senast

19,90

1 dag %

0,00%

1 dag

1 mån

1 år

Marknadsöversikt

1 DAG %

Senast

1 mån