Höjda vinstprognoser för Mycronic efter stark rapport - riktkursen sänks
Idag, 09:21
Idag, 09:21
Mönsterritarbolaget Mycronic har fått se tydliga upprevideringar av marknadens vinstförväntningar efter delårsrapporten för tredje kvartalet den 22 oktober. Analytikerna har höjt sina prognoser för både försäljning och rörelseresultat för innevarande och nästa år. Samtidigt har den genomsnittliga riktkursen sänkts med drygt 2 procent.
Mycronics omsättning steg med 38 procent till 2 356 miljoner kronor under tredje kvartalet, vilket var 8,5 procent högre än analytikernas förväntningar. Rörelseresultatet ökade med 139 procent till 610 miljoner kronor, hela 46 procent över konsensus, medan orderingången steg med knappt 10 procent till 2 667 miljoner kronor.
Aktien steg med 2,6 procent på rapportdagen den 22 oktober. Sedan dagen före rapportsläppet har aktien backat med 6,3 procent, medan storbolagsindexet OMXS30 är oförändrat under samma period.
Räknat på estimaten som trillat in efter delårsrapporten har Factsets konsensus för det justerade rörelseresultatet, ebit, höjts med 11,7 procent till 2 787 miljoner kronor för innevarande år. För 2027 har vinstprognosen skruvats upp med 5,0 procent till 2 799 miljoner kronor.
Försäljningsprognoserna har samtidigt höjts med 3,2 procent till 9 780 miljoner kronor för 2026 och med 2,4 procent till 10 547 miljoner kronor för 2027.
Den genomsnittliga rekommendationen för Mycronic är fortsatt behåll. Den genomsnittliga riktkursen har sänkts med 2,2 procent från 337,00 till 329,43 kronor, vilket motsvarar en uppsida på knappt 20 procent jämfört med den aktuella aktiekursen på 275 kronor.
Av de sju analytiker som bevakar Mycronic har två, motsvarande 29 procent, en positiv rekommendation. Fyra analytiker, eller 57 procent, har en neutral rekommendation medan en analytiker, motsvarande 14 procent, är negativ. Fördelningen är oförändrad jämfört med före rapporten.
Mycronic | ||||
Rapportdag | 2026-10-22 | |||
Aktiekursutveckling på rapportdagen | 2,6% | |||
OMXS30 utveckling sedan rapportdagen | 0,0% | |||
Datum | 2026-11-06 | 2026-10-21 | Differens | Antal estimat |
Aktiekurs | 275,00 | 293,60 | -6,3% | |
Genomsnittlig riktkurs | 329,43 | 337,00 | -2,2% | |
Skillnad riktkurs vs nuvarande aktiekurs | 19,79% | 14,78% | ||
Rekommendation konsensus | Behåll | Behåll | 7 | |
Andel positiva rekommendationer | 29% | 29% | 2 | |
Andel behåll rekommendationer | 57% | 57% | 4 | |
Andel negativa rekommendationer | 14% | 14% | 1 | |
Försäljning, innevarande i år | 9 780 | 9 482 | 3,2% | 7 |
Försäljning, nästa år | 10 547 | 10 299 | 2,4% | 7 |
Tillväxt försäljning, nästa år | 7,8% | 8,6% | ||
Justerat ebit, innevarande år | 2 787 | 2 495 | 11,7% | 7 |
Justerat ebit, nästa år | 2 799 | 2 664 | 5,0% | 7 |
Tillväxt justerat ebit, nästa år | 0,4% | 6,8% | ||
Utdelning (snitt), i år | 3,28 | 3,19 | 2,7% | 6 |
Utdelning (snitt), nästa år | 4,24 | 4,10 | 3,4% | 6 |
Källa: Factset |
Lars Johansson
Amila Ceranic
Nyhetsbyrån Finwire
Idag, 09:21
Mönsterritarbolaget Mycronic har fått se tydliga upprevideringar av marknadens vinstförväntningar efter delårsrapporten för tredje kvartalet den 22 oktober. Analytikerna har höjt sina prognoser för både försäljning och rörelseresultat för innevarande och nästa år. Samtidigt har den genomsnittliga riktkursen sänkts med drygt 2 procent.
Mycronics omsättning steg med 38 procent till 2 356 miljoner kronor under tredje kvartalet, vilket var 8,5 procent högre än analytikernas förväntningar. Rörelseresultatet ökade med 139 procent till 610 miljoner kronor, hela 46 procent över konsensus, medan orderingången steg med knappt 10 procent till 2 667 miljoner kronor.
Aktien steg med 2,6 procent på rapportdagen den 22 oktober. Sedan dagen före rapportsläppet har aktien backat med 6,3 procent, medan storbolagsindexet OMXS30 är oförändrat under samma period.
Räknat på estimaten som trillat in efter delårsrapporten har Factsets konsensus för det justerade rörelseresultatet, ebit, höjts med 11,7 procent till 2 787 miljoner kronor för innevarande år. För 2027 har vinstprognosen skruvats upp med 5,0 procent till 2 799 miljoner kronor.
Försäljningsprognoserna har samtidigt höjts med 3,2 procent till 9 780 miljoner kronor för 2026 och med 2,4 procent till 10 547 miljoner kronor för 2027.
Den genomsnittliga rekommendationen för Mycronic är fortsatt behåll. Den genomsnittliga riktkursen har sänkts med 2,2 procent från 337,00 till 329,43 kronor, vilket motsvarar en uppsida på knappt 20 procent jämfört med den aktuella aktiekursen på 275 kronor.
Av de sju analytiker som bevakar Mycronic har två, motsvarande 29 procent, en positiv rekommendation. Fyra analytiker, eller 57 procent, har en neutral rekommendation medan en analytiker, motsvarande 14 procent, är negativ. Fördelningen är oförändrad jämfört med före rapporten.
Mycronic | ||||
Rapportdag | 2026-10-22 | |||
Aktiekursutveckling på rapportdagen | 2,6% | |||
OMXS30 utveckling sedan rapportdagen | 0,0% | |||
Datum | 2026-11-06 | 2026-10-21 | Differens | Antal estimat |
Aktiekurs | 275,00 | 293,60 | -6,3% | |
Genomsnittlig riktkurs | 329,43 | 337,00 | -2,2% | |
Skillnad riktkurs vs nuvarande aktiekurs | 19,79% | 14,78% | ||
Rekommendation konsensus | Behåll | Behåll | 7 | |
Andel positiva rekommendationer | 29% | 29% | 2 | |
Andel behåll rekommendationer | 57% | 57% | 4 | |
Andel negativa rekommendationer | 14% | 14% | 1 | |
Försäljning, innevarande i år | 9 780 | 9 482 | 3,2% | 7 |
Försäljning, nästa år | 10 547 | 10 299 | 2,4% | 7 |
Tillväxt försäljning, nästa år | 7,8% | 8,6% | ||
Justerat ebit, innevarande år | 2 787 | 2 495 | 11,7% | 7 |
Justerat ebit, nästa år | 2 799 | 2 664 | 5,0% | 7 |
Tillväxt justerat ebit, nästa år | 0,4% | 6,8% | ||
Utdelning (snitt), i år | 3,28 | 3,19 | 2,7% | 6 |
Utdelning (snitt), nästa år | 4,24 | 4,10 | 3,4% | 6 |
Källa: Factset |
Lars Johansson
Amila Ceranic
Nyhetsbyrån Finwire
Aktieanalyser
Investor
Aktieanalyser
Investor
1 DAG %
Senast
OMX Stockholm 30
−0,96%
(10:23)
OMX Stockholm 30
1 DAG %
Senast
3 269,53