Nordrest ökade ebita-resultatet
Idag, 08:09
Idag, 08:09
Foodservice-bolaget Nordrest redovisar ökad omsättning under första kvartalet jämfört med samma period året innan. Rörelsevinsten ökade.
Omsättningen steg 30,3 procent till 696 miljoner kronor (534). Den organiska försäljningstillväxten var 15,9 procent (7,7).
Ebita-resultatet blev 71 miljoner kronor (49), med en ebita-marginal på 10,2 procent (9,2).
Rörelseresultatet blev 59 miljoner kronor (47), med en rörelsemarginal på 8,5 procent (8,8).
Resultatet efter skatt blev 43,6 miljoner kronor (36,1), en ökning med 20,8 procent mot föregående år.
Resultat per aktie uppgick till 3,09 kronor (2,79), vilket innebär en ökning med 10,8 procent mot föregående år.
"Nettoomsättningen uppgick till 696 miljoner kronor under kvartalet, den högsta någonsin för ett första kvartal. Det motsvarar en tillväxt om 30,3 procent, varav 15,9 procent var organisk. Samtliga kundgrupper uppvisade ökande nettoomsättning", skriver vd Thomas Dahlstedt.
Nordrest, Mkr | Q1-2026 | Q1-2025 | Förändring |
Nettoomsättning | 696 | 534 | 30,3% |
Organisk försäljningstillväxt, procent | 15,9 | 7,7 | 106,5% |
Ebita | 71 | 49 | 44,9% |
Ebita-marginal | 10,2% | 9,2% | |
Rörelseresultat | 59 | 47 | 25,5% |
Rörelsemarginal | 8,5% | 8,8% | |
Nettoresultat | 43,6 | 36,1 | 20,8% |
Resultat per aktie, kronor | 3,09 | 2,79 | 10,8% |
Nils Lolk
Nyhetsbyrån Finwire
Idag, 08:09
Foodservice-bolaget Nordrest redovisar ökad omsättning under första kvartalet jämfört med samma period året innan. Rörelsevinsten ökade.
Omsättningen steg 30,3 procent till 696 miljoner kronor (534). Den organiska försäljningstillväxten var 15,9 procent (7,7).
Ebita-resultatet blev 71 miljoner kronor (49), med en ebita-marginal på 10,2 procent (9,2).
Rörelseresultatet blev 59 miljoner kronor (47), med en rörelsemarginal på 8,5 procent (8,8).
Resultatet efter skatt blev 43,6 miljoner kronor (36,1), en ökning med 20,8 procent mot föregående år.
Resultat per aktie uppgick till 3,09 kronor (2,79), vilket innebär en ökning med 10,8 procent mot föregående år.
"Nettoomsättningen uppgick till 696 miljoner kronor under kvartalet, den högsta någonsin för ett första kvartal. Det motsvarar en tillväxt om 30,3 procent, varav 15,9 procent var organisk. Samtliga kundgrupper uppvisade ökande nettoomsättning", skriver vd Thomas Dahlstedt.
Nordrest, Mkr | Q1-2026 | Q1-2025 | Förändring |
Nettoomsättning | 696 | 534 | 30,3% |
Organisk försäljningstillväxt, procent | 15,9 | 7,7 | 106,5% |
Ebita | 71 | 49 | 44,9% |
Ebita-marginal | 10,2% | 9,2% | |
Rörelseresultat | 59 | 47 | 25,5% |
Rörelsemarginal | 8,5% | 8,8% | |
Nettoresultat | 43,6 | 36,1 | 20,8% |
Resultat per aktie, kronor | 3,09 | 2,79 | 10,8% |
Nils Lolk
Nyhetsbyrån Finwire
Analys
Trump besöker Kina
Klarna
Regeringens krispaket
Analys
Trump besöker Kina
Klarna
Regeringens krispaket
1 DAG %
Senast
OMX Stockholm 30
0,00%
(vid stängning)
Nordrest
Idag, 08:48
Nordrest visar tvåsiffrig tillväxt
Skolon
Idag, 08:26
Skolon: Lönsamheten är ett frågetecken
Alfa Laval
Idag, 08:10
Nordea höjer riktkursen för Alfa Laval
SBB
Idag, 08:07
FI tar inte upp undersökning av SBB
USA
Idag, 08:03
Trump bjuder in Xi till Vita huset
OMX Stockholm 30
1 DAG %
Senast
3 048,11