Odin Norden ökade 3,03 procent i april - stora kursrörelser i spåren av kvartalsrapporterna
Idag, 12:31
Idag, 12:31
Fonden Odin Norden steg 3,03 procent i april, vilket var sämre än fondens jämförelseindex som steg 5,34 procent. Sedan årsskiftet har fonden minskat 1,75 procent och är därmed sämre än index som har ökat 7,34 procent. Det framgår av en månadsrapport från fondens förvaltare Vigdis Almestad och Atle Hauge.
Inledningsvis skriver förvaltarna att det var stora svängningar på den nordiska aktiemarknaden under månaden, men att det totalt sett var en positiv utveckling som var bättre än Europa generellt.
Telekom, hälsovård och teknologi utvecklades starkast, medan energi, material och sällanköpsvaror var svagast.
Marknaden har tenderat att fokusera på värdeaktier framför kvalitetsaktier.
Eftersom fonden har en större andel kvalitetsbolag samt små och medelstora bolag har utvecklingen varit svagare än för bredare index.
Omkring 70 procent av portföljen har släppt sina rapporter för första kvartalet. Den sammantagna omsättningstillväxten låg på noll procent, medan den organiska tillväxten var tre procent. Rörelseresultatet sjönk två procent och vinst per aktie var oförändrad. I lokal valuta fanns dock en underliggande tillväxt i både omsättning och resultat.
Förvaltarna noterar att bolagens kvartalsrapporter har lett till ovanligt kraftiga kursrörelser, beroende på om resultaten överträffat eller understigit förväntningarna.
"Större osäkerhet i ekonomin, algoritmhandel och lägre likviditet i vissa aktier är några förklaringar till de stora rörelserna", skriver förvaltarna.
Förvaltarna lyfter även Hexagons kapitalmarknadsdag där bolaget presenterade finansiella mål för perioden 2026 till 2030, inklusive en organisk tillväxt på 4 till 6 procent.
De främsta bidragsgivarna till fondens avkastning under månaden var Munters Group, Novo Nordisk, Hexagon, Instalco och Atlas Copco.
På den negativa sidan fanns Axfood, Valmet, Indutrade, Mowi och Astra Zeneca som tyngde utvecklingen.
Vid månadsskiftet var fondens tre största aktieinnehav Protector Forsikring, DSV och Securitas med portföljvikter om 5,31, 5,14 respektive 4,76 procent.
Gällande den geografiska fördelningen utgjorde Sverige den största marknaden med 44,85 procent av allokeringen. Därefter följde Danmark och Norge med 19,95 respektive 19,38 procent.
Odin Norden, % | april, 2026 |
Fond MM, förändring i procent | 3,03 |
Index MM, förändring i procent | 5,34 |
Fond i år, förändring i procent | -1,75 |
Index i år, förändring i procent | 7,34 |
Samuel Alaei
Nyhetsbyrån Finwire
Läsaren av innehållet kan anta att Finwire har erhållit eller kommer att erhålla betalning för utförandet av finansiella företagstjänster från bolaget. Ersättningen är på förhand avtalad och är inte beroende av innehållet.
Idag, 12:31
Fonden Odin Norden steg 3,03 procent i april, vilket var sämre än fondens jämförelseindex som steg 5,34 procent. Sedan årsskiftet har fonden minskat 1,75 procent och är därmed sämre än index som har ökat 7,34 procent. Det framgår av en månadsrapport från fondens förvaltare Vigdis Almestad och Atle Hauge.
Inledningsvis skriver förvaltarna att det var stora svängningar på den nordiska aktiemarknaden under månaden, men att det totalt sett var en positiv utveckling som var bättre än Europa generellt.
Telekom, hälsovård och teknologi utvecklades starkast, medan energi, material och sällanköpsvaror var svagast.
Marknaden har tenderat att fokusera på värdeaktier framför kvalitetsaktier.
Eftersom fonden har en större andel kvalitetsbolag samt små och medelstora bolag har utvecklingen varit svagare än för bredare index.
Omkring 70 procent av portföljen har släppt sina rapporter för första kvartalet. Den sammantagna omsättningstillväxten låg på noll procent, medan den organiska tillväxten var tre procent. Rörelseresultatet sjönk två procent och vinst per aktie var oförändrad. I lokal valuta fanns dock en underliggande tillväxt i både omsättning och resultat.
Förvaltarna noterar att bolagens kvartalsrapporter har lett till ovanligt kraftiga kursrörelser, beroende på om resultaten överträffat eller understigit förväntningarna.
"Större osäkerhet i ekonomin, algoritmhandel och lägre likviditet i vissa aktier är några förklaringar till de stora rörelserna", skriver förvaltarna.
Förvaltarna lyfter även Hexagons kapitalmarknadsdag där bolaget presenterade finansiella mål för perioden 2026 till 2030, inklusive en organisk tillväxt på 4 till 6 procent.
De främsta bidragsgivarna till fondens avkastning under månaden var Munters Group, Novo Nordisk, Hexagon, Instalco och Atlas Copco.
På den negativa sidan fanns Axfood, Valmet, Indutrade, Mowi och Astra Zeneca som tyngde utvecklingen.
Vid månadsskiftet var fondens tre största aktieinnehav Protector Forsikring, DSV och Securitas med portföljvikter om 5,31, 5,14 respektive 4,76 procent.
Gällande den geografiska fördelningen utgjorde Sverige den största marknaden med 44,85 procent av allokeringen. Därefter följde Danmark och Norge med 19,95 respektive 19,38 procent.
Odin Norden, % | april, 2026 |
Fond MM, förändring i procent | 3,03 |
Index MM, förändring i procent | 5,34 |
Fond i år, förändring i procent | -1,75 |
Index i år, förändring i procent | 7,34 |
Samuel Alaei
Nyhetsbyrån Finwire
Läsaren av innehållet kan anta att Finwire har erhållit eller kommer att erhålla betalning för utförandet av finansiella företagstjänster från bolaget. Ersättningen är på förhand avtalad och är inte beroende av innehållet.
Regeringens krispaket
Analys
Regeringens krispaket
Analys
1 DAG %
Senast
OMX Stockholm 30
0,05%
(13:00)
Tele2
Idag, 11:55
Tre-veteran tar över Tele2
Pagero
Idag, 11:23
Åtta personer döms i Pagero-härvan
OMX Stockholm 30
1 DAG %
Senast
3 048,11