Under Armour rapporterar som förväntat, sänker marginalprognos - aktien rasar i förhandeln
Idag, 13:05
Idag, 13:05
Sportklädeskedjan Under Armour redovisar en rapport för det andra kvartalet i det brutna räkenskapsåret som är i linje med förväntningarna.
Omsättningen sjönk 6,8 procent till 1 242 miljoner dollar (1 333). Utfallet kan jämföras med Factsets analytikerkonsensus som låg på 1 228.
Justerat resultat per aktie blev 0,00 dollar (0,04), väntat var -0,01.
"I takt med att vi går vidare med denna omvandling arbetar vi för att öka effektiviteten i hela verksamheten, skärpa vårt produktutbud och utöka den globala marknadsföringen för att stärka vårt varumärke och förbättra det finansiella resultatet", kommenterar vd Kevin Plank.
Under Armour justerar prognosen för räkenskapsåret 2026/2027 till följd av högre bränsle- och fraktkostnader, valutamotvind och planerade lageråtgärder.
Omsättningen väntas fortsatt minska med ett medelhögt ensiffrigt procenttal, medan bruttomarginalen nu väntas förbättras med 170–220 baspunkter, jämfört med tidigare 220–270 baspunkter.
Prognosen för rörelseresultatet höjs till 99–119 miljoner dollar, från tidigare 96–116 miljoner dollar. Det justerade rörelseresultatet väntas fortsatt uppgå till 140–160 miljoner dollar.
Resultatet per aktie väntas bli mellan minus 0,02 och plus 0,02 dollar, jämfört med tidigare minus 0,01 till plus 0,05 dollar. Det justerade resultatet per aktie väntas fortsatt bli 0,08–0,12 dollar, väntat 0,11 enligt analytikerna.
Aktien rasar 12 procent i förhandeln.
Under Armour, MUSD | Q2-2026/2027 | Konsensus | Förändring mot konsensus | Q2-2025/2026 | Förändring |
Nettoomsättning | 1 242 | 1 228 | 1,1% | 1 333 | -6,8% |
Justerat resultat per aktie, USD | 0,00 | -0,01 | 0,04 |
Konsensusdata från Factset
Reno Santic
Nyhetsbyrån Finwire
https://twitter.com/finwire
newsroom@finwire.se
Idag, 13:05
Sportklädeskedjan Under Armour redovisar en rapport för det andra kvartalet i det brutna räkenskapsåret som är i linje med förväntningarna.
Omsättningen sjönk 6,8 procent till 1 242 miljoner dollar (1 333). Utfallet kan jämföras med Factsets analytikerkonsensus som låg på 1 228.
Justerat resultat per aktie blev 0,00 dollar (0,04), väntat var -0,01.
"I takt med att vi går vidare med denna omvandling arbetar vi för att öka effektiviteten i hela verksamheten, skärpa vårt produktutbud och utöka den globala marknadsföringen för att stärka vårt varumärke och förbättra det finansiella resultatet", kommenterar vd Kevin Plank.
Under Armour justerar prognosen för räkenskapsåret 2026/2027 till följd av högre bränsle- och fraktkostnader, valutamotvind och planerade lageråtgärder.
Omsättningen väntas fortsatt minska med ett medelhögt ensiffrigt procenttal, medan bruttomarginalen nu väntas förbättras med 170–220 baspunkter, jämfört med tidigare 220–270 baspunkter.
Prognosen för rörelseresultatet höjs till 99–119 miljoner dollar, från tidigare 96–116 miljoner dollar. Det justerade rörelseresultatet väntas fortsatt uppgå till 140–160 miljoner dollar.
Resultatet per aktie väntas bli mellan minus 0,02 och plus 0,02 dollar, jämfört med tidigare minus 0,01 till plus 0,05 dollar. Det justerade resultatet per aktie väntas fortsatt bli 0,08–0,12 dollar, väntat 0,11 enligt analytikerna.
Aktien rasar 12 procent i förhandeln.
Under Armour, MUSD | Q2-2026/2027 | Konsensus | Förändring mot konsensus | Q2-2025/2026 | Förändring |
Nettoomsättning | 1 242 | 1 228 | 1,1% | 1 333 | -6,8% |
Justerat resultat per aktie, USD | 0,00 | -0,01 | 0,04 |
Konsensusdata från Factset
Reno Santic
Nyhetsbyrån Finwire
https://twitter.com/finwire
newsroom@finwire.se
Techraset
Aktieanalyser
Investor
Techraset
Aktieanalyser
Investor
1 DAG %
Senast
OMX Stockholm 30
−1,53%
(14:50)
USA
Idag, 14:11
Uppgifter: USA och Iran närmar sig avtal
OMX Stockholm 30
1 DAG %
Senast
3 251,23