Duroc ökar omsättningen med 40 procent (uppdatering)
Idag, 08:38
Idag, 08:38
(uppdatering avser vd-kommentar)
Industrikoncernen Duroc redovisar ökad omsättning och kraftigt förbättrat rörelseresultat i det första kvartalet i det brutna räkenskapsåret 2026/2027, jämfört med samma period föregående år.
Omsättningen steg 40,0 procent till 583,0 miljoner kronor (416,4). Den organiska tillväxten var 24 procent.
Det justerade rörelseresultatet uppgick till 29,8 miljoner kronor (-13,5), med en justerad rörelsemarginal på 5,1 procent.
Rörelseresultatet blev 28,5 miljoner kronor (-14,8), med en rörelsemarginal på 4,9 procent.
Resultatet per aktie för kvarvarande verksamhet uppgick till 0,38 kronor (-0,17). Resultatet per aktie inklusive verksamheter under avyttring uppgick till 0,11 kronor (-0,49).
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 0,4 miljoner kronor (27,1).
Resultatförbättringen förklaras av en återhämtning inom Duroc Rail och Broddson, bidrag från fem förvärv samt avvecklingen av en förlustbringande enhet. Bolaget bedömer att strukturförändringarna har stärkt intjäningsförmågan och skapat förutsättningar för en fortsatt positiv resultatutveckling.
"Jag ser fortsatt positivt på koncernens utveckling under det andra kvartalet, med förväntningar om en successivt förbättrad lönsamhet. Trots en avvaktande investeringsvilja inom verkstadsindustrin utvecklas Industrial och Trading väl. Duroc Rail bedöms återhämta tidigare resultatbortfall, samtidigt som Broddson har inlett räkenskapsåret betydligt starkare än föregående år", uppger vd John Häger i rapporten.
"Även utsikterna för de icke-strategiska verksamheterna har förbättrats. Sammantaget bedömer jag att förutsättningarna är goda för en fortsatt resultatförbättring, främst driven av
utvecklingen inom kärnverksamheten", fortsätter han.
Duroc-chefen ser även goda möjligheter att stärka verksamheten genom ytterligare förvärv.
"Förvärvsmarknaden bedömer jag som gynnsam och vår ambition är att genomföra
nya förvärv under kommande kvartal."
Han fortsätter.
"Den kommunicerade budgeten om 100 Mkr i justerad EBIT för Kärnverksamheten och vår strategiska inriktning ligger fast. Vi fortsätter att stärka koncernens lönsamhet och
kapitalavkastning genom operativa förbättringar, en renodling av portföljen samt värdeskapande förvärv. Målsättningen är att successivt öka kärnverksamhetens resultatbidrag och skapa långsiktigt värde för aktieägarna."
Nyckeltal, Mkr | Q1 2026/2027 | Q1 2025/2026 | Förändring |
Omsättning | 583,0 | 416,4 | +40,0% |
Organisk tillväxt | 24% | – | – |
Justerat rörelseresultat | 29,8 | -13,5 | – |
Justerad rörelsemarginal | 5,1% | – | |
Rörelseresultat | 28,5 | -14,8 | – |
Rörelsemarginal | 4,9% | – | – |
Resultat per aktie kvarvarande verksamhet, kr | 0,38 | -0,17 | – |
Resultat per aktie inklusive avyttringsverksamheter, kr | 0,11 | -0,49 | – |
Kassaflöde från löpande verksamheten | 0,4 | 27,1 | -98,5% |
newsroom@finwire.se
Nyhetsbyrån Finwire
Idag, 08:38
(uppdatering avser vd-kommentar)
Industrikoncernen Duroc redovisar ökad omsättning och kraftigt förbättrat rörelseresultat i det första kvartalet i det brutna räkenskapsåret 2026/2027, jämfört med samma period föregående år.
Omsättningen steg 40,0 procent till 583,0 miljoner kronor (416,4). Den organiska tillväxten var 24 procent.
Det justerade rörelseresultatet uppgick till 29,8 miljoner kronor (-13,5), med en justerad rörelsemarginal på 5,1 procent.
Rörelseresultatet blev 28,5 miljoner kronor (-14,8), med en rörelsemarginal på 4,9 procent.
Resultatet per aktie för kvarvarande verksamhet uppgick till 0,38 kronor (-0,17). Resultatet per aktie inklusive verksamheter under avyttring uppgick till 0,11 kronor (-0,49).
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 0,4 miljoner kronor (27,1).
Resultatförbättringen förklaras av en återhämtning inom Duroc Rail och Broddson, bidrag från fem förvärv samt avvecklingen av en förlustbringande enhet. Bolaget bedömer att strukturförändringarna har stärkt intjäningsförmågan och skapat förutsättningar för en fortsatt positiv resultatutveckling.
"Jag ser fortsatt positivt på koncernens utveckling under det andra kvartalet, med förväntningar om en successivt förbättrad lönsamhet. Trots en avvaktande investeringsvilja inom verkstadsindustrin utvecklas Industrial och Trading väl. Duroc Rail bedöms återhämta tidigare resultatbortfall, samtidigt som Broddson har inlett räkenskapsåret betydligt starkare än föregående år", uppger vd John Häger i rapporten.
"Även utsikterna för de icke-strategiska verksamheterna har förbättrats. Sammantaget bedömer jag att förutsättningarna är goda för en fortsatt resultatförbättring, främst driven av
utvecklingen inom kärnverksamheten", fortsätter han.
Duroc-chefen ser även goda möjligheter att stärka verksamheten genom ytterligare förvärv.
"Förvärvsmarknaden bedömer jag som gynnsam och vår ambition är att genomföra
nya förvärv under kommande kvartal."
Han fortsätter.
"Den kommunicerade budgeten om 100 Mkr i justerad EBIT för Kärnverksamheten och vår strategiska inriktning ligger fast. Vi fortsätter att stärka koncernens lönsamhet och
kapitalavkastning genom operativa förbättringar, en renodling av portföljen samt värdeskapande förvärv. Målsättningen är att successivt öka kärnverksamhetens resultatbidrag och skapa långsiktigt värde för aktieägarna."
Nyckeltal, Mkr | Q1 2026/2027 | Q1 2025/2026 | Förändring |
Omsättning | 583,0 | 416,4 | +40,0% |
Organisk tillväxt | 24% | – | – |
Justerat rörelseresultat | 29,8 | -13,5 | – |
Justerad rörelsemarginal | 5,1% | – | |
Rörelseresultat | 28,5 | -14,8 | – |
Rörelsemarginal | 4,9% | – | – |
Resultat per aktie kvarvarande verksamhet, kr | 0,38 | -0,17 | – |
Resultat per aktie inklusive avyttringsverksamheter, kr | 0,11 | -0,49 | – |
Kassaflöde från löpande verksamheten | 0,4 | 27,1 | -98,5% |
newsroom@finwire.se
Nyhetsbyrån Finwire
Börsen


Aktier
Aktieanalyser
Börsen


Aktier
Aktieanalyser
1 DAG %
Senast
OMX Stockholm 30
−0,67%
(10:02)
OMX Stockholm 30
1 DAG %
Senast
3 265,39