Swecos vinstkonsensus visar små förändringar efter rapport - riktkursen har sänkts
Idag, 13:35
Idag, 13:35
Teknikkonsulten Sweco har sett Factsets försäljningskonsensus efter rapporten i juli
höjas något medan vinstkonsensus visar små förändringar. Samtidigt har den genomsnittliga riktkursen sänkts med 2 procent.
Swecos nettoomsättning uppgick till 8 567 miljoner kronor under det andra kvartalet, 0,9 procent över konsensus och 9,4 procent högre än motsvarande period i fjol. Det justerade ebita-resultatet ökade med 15,2 procent till 864 miljoner kronor, vilket var 0,3 procent under konsensus.
Aktien sjönk 0,4 procent på rapportdagen och är i skrivande stund ned 2,6 procent efter rapportsläppet, samtidigt som storbolagsindexet OMXS30 har stigit 5,6 procent.
Räknat på estimaten som trillat in efter delårsrapporten har Factsets konsensus för justerat ebita justerats ner marginellt för i år och höjts något för nästa år. Försäljningsprognosen har samtidigt höjts med 0,5 procent till 33 758 miljoner kronor för innevarande år och med 0,8 procent till 35 627 miljoner kronor för nästa år.
Den genomsnittliga rekommendationen är köp, oförändrat från före rapporten. Den genomsnittliga riktkursen har sänkts med 2,0 procent till 167,89 kronor från tidigare 171,25 kronor, vilket motsvarar en uppsida på knappt 30 procent från nuvarande aktiekurs.
Av de nio analytiker som ingår i konsensus har 78 procent en positiv rekommendation och 22 procent en neutral rekommendation, medan ingen har en negativ rekommendation. Före rapporten var motsvarande fördelning 88 procent positiva, 13 procent neutrala och 0 procent negativa rekommendationer.
Sweco | ||||
Rapportdag | 2026-07-17 | |||
Aktiekursutveckling på rapportdagen | -0,4% | |||
OMXS30 utveckling sedan rapportdagen | 5,6% | |||
Datum | 2026-08-31 | 2026-07-16 | Differens | Antal estimat |
Aktiekurs | 129,20 | 132,70 | -2,6% | |
Genomsnittlig riktkurs | 167,89 | 171,25 | -2,0% | |
Skillnad riktkurs vs nuvarande aktiekurs | 29,94% | 29,05% | ||
Rekommendation konsensus | Köp | Köp | 9 | |
Andel positiva rekommendationer | 78% | 88% | 7 | |
Andel behåll rekommendationer | 22% | 13% | 2 | |
Andel negativa rekommendationer | 0% | 0% | 0 | |
Försäljning, innevarande i år | 33 758 | 33 604 | 0,5% | 9 |
Försäljning, nästa år | 35 627 | 35 360 | 0,8% | 9 |
Tillväxt försäljning, nästa år | 5,5% | 5,2% | ||
Justerat ebita, innevarande år | 3 660 | 3 663 | -0,1% | 8 |
Justerat ebita, nästa år | 4 026 | 4 013 | 0,3% | 8 |
Tillväxt justerat ebit, nästa år | 10,0% | 9,6% | ||
Utdelning (snitt), i år | 3,98 | 3,97 | 0,2% | 8 |
Utdelning (snitt), nästa år | 4,34 | 4,34 | 0,1% | 8 |
Källa: Factset |
Amila Ceranic
Nyhetsbyrån Finwire
Idag, 13:35
Teknikkonsulten Sweco har sett Factsets försäljningskonsensus efter rapporten i juli
höjas något medan vinstkonsensus visar små förändringar. Samtidigt har den genomsnittliga riktkursen sänkts med 2 procent.
Swecos nettoomsättning uppgick till 8 567 miljoner kronor under det andra kvartalet, 0,9 procent över konsensus och 9,4 procent högre än motsvarande period i fjol. Det justerade ebita-resultatet ökade med 15,2 procent till 864 miljoner kronor, vilket var 0,3 procent under konsensus.
Aktien sjönk 0,4 procent på rapportdagen och är i skrivande stund ned 2,6 procent efter rapportsläppet, samtidigt som storbolagsindexet OMXS30 har stigit 5,6 procent.
Räknat på estimaten som trillat in efter delårsrapporten har Factsets konsensus för justerat ebita justerats ner marginellt för i år och höjts något för nästa år. Försäljningsprognosen har samtidigt höjts med 0,5 procent till 33 758 miljoner kronor för innevarande år och med 0,8 procent till 35 627 miljoner kronor för nästa år.
Den genomsnittliga rekommendationen är köp, oförändrat från före rapporten. Den genomsnittliga riktkursen har sänkts med 2,0 procent till 167,89 kronor från tidigare 171,25 kronor, vilket motsvarar en uppsida på knappt 30 procent från nuvarande aktiekurs.
Av de nio analytiker som ingår i konsensus har 78 procent en positiv rekommendation och 22 procent en neutral rekommendation, medan ingen har en negativ rekommendation. Före rapporten var motsvarande fördelning 88 procent positiva, 13 procent neutrala och 0 procent negativa rekommendationer.
Sweco | ||||
Rapportdag | 2026-07-17 | |||
Aktiekursutveckling på rapportdagen | -0,4% | |||
OMXS30 utveckling sedan rapportdagen | 5,6% | |||
Datum | 2026-08-31 | 2026-07-16 | Differens | Antal estimat |
Aktiekurs | 129,20 | 132,70 | -2,6% | |
Genomsnittlig riktkurs | 167,89 | 171,25 | -2,0% | |
Skillnad riktkurs vs nuvarande aktiekurs | 29,94% | 29,05% | ||
Rekommendation konsensus | Köp | Köp | 9 | |
Andel positiva rekommendationer | 78% | 88% | 7 | |
Andel behåll rekommendationer | 22% | 13% | 2 | |
Andel negativa rekommendationer | 0% | 0% | 0 | |
Försäljning, innevarande i år | 33 758 | 33 604 | 0,5% | 9 |
Försäljning, nästa år | 35 627 | 35 360 | 0,8% | 9 |
Tillväxt försäljning, nästa år | 5,5% | 5,2% | ||
Justerat ebita, innevarande år | 3 660 | 3 663 | -0,1% | 8 |
Justerat ebita, nästa år | 4 026 | 4 013 | 0,3% | 8 |
Tillväxt justerat ebit, nästa år | 10,0% | 9,6% | ||
Utdelning (snitt), i år | 3,98 | 3,97 | 0,2% | 8 |
Utdelning (snitt), nästa år | 4,34 | 4,34 | 0,1% | 8 |
Källa: Factset |
Amila Ceranic
Nyhetsbyrån Finwire
Sparande
Aktieanalys
Emissioner

Sparande
Aktieanalys
Emissioner

1 DAG %
Senast
OMX Stockholm 30
−0,22%
(15:44)
OMX Stockholm 30
1 DAG %
Senast
3 323,80