Alfa Lavals vinstprognoser höjs något för nästa år efter rapporten
5 november, 14:02
5 november, 14:02
Industribolaget Alfa Lavals vinstkonsensus för nästa år har höjts något efter bolagets rapport för det tredje kvartalet, medan prognosen för innevarande år har justerats ned marginellt. Den genomsnittliga riktkursen är samtidigt oförändrad på knappt 602 kronor.
Alfa Lavals orderingång under det tredje kvartalet ökade med 36,1 procent till 23 233 miljoner kronor, vilket var 14,4 procent bättre än analytikernas förväntningar. Försäljningen steg med 7,8 procent till 18 596 miljoner kronor, något under konsensus, medan det justerade ebita-resultatet ökade med 5,8 procent till 3 364 miljoner kronor, marginellt över förväntningarna.
Aktien, som steg med 0,7 procent på rapportdagen den 27 oktober, är i skrivande stund ned med 0,5 procent jämfört med dagen före rapportsläppet. Under samma period har storbolagsindexet OMXS30 stigit med 3,4 procent.
Räknat på estimaten som trillat in efter delårsrapporten har Factsets konsensus för det justerade ebita-resultatet sänkts med 0,2 procent för innevarande år och höjts med 0,6 procent för nästa år.
Försäljningsprognosen har samtidigt sänkts med 0,3 procent för innevarande år och höjts med 0,2 procent för 2027. Analytikerna räknar nu med att det justerade ebita-resultatet ökar med 17,3 procent nästa år, jämfört med tidigare förväntade 16,3 procent.
Den genomsnittliga rekommendationen bland analytikerna är fortsatt övervikt. Den genomsnittliga riktkursen är oförändrad på 601,68 kronor, vilket motsvarar en uppsida på cirka 10 procent jämfört med den aktuella aktiekursen på 546,80 kronor.
Av de 20 analytiker som följer Alfa Laval har åtta, motsvarande 40 procent, en positiv rekommendation. Nio analytiker, eller 45 procent, har en neutral rekommendation medan tre, motsvarande 15 procent, är negativa. Före rapporten var fördelningen 40 procent positiva, 50 procent neutrala och 10 procent negativa rekommendationer.
Alfa Laval | ||||
Rapportdag | 2026-10-27 | |||
Aktiekursutveckling på rapportdagen | 0,7% | |||
OMXS30 utveckling sedan rapportdagen | 3,4% | |||
Datum | 2026-11-05 | 2026-10-26 | Differens | Antal estimat |
Aktiekurs | 546,80 | 549,60 | -0,5% | |
Genomsnittlig riktkurs | 601,68 | 601,68 | 0,0% | |
Skillnad riktkurs vs nuvarande aktiekurs | 10,04% | 9,48% | ||
Rekommendation konsensus | Övervikt | Övervikt | 20 | |
Andel positiva rekommendationer | 40% | 40% | 8 | |
Andel behåll rekommendationer | 45% | 50% | 9 | |
Andel negativa rekommendationer | 15% | 10% | 3 | |
Försäljning, innevarande i år | 73 769 | 74 013 | -0,3% | 15 |
Försäljning, nästa år | 83 240 | 83 067 | 0,2% | 15 |
Tillväxt försäljning, nästa år | 12,8% | 12,2% | ||
Justerat ebita-resultat, innevarande år | 13 034 | 13 061 | -0,2% | 11 |
Justerat ebita-resultat, nästa år | 15 284 | 15 192 | 0,6% | 11 |
Tillväxt justerat ebita-resultat, nästa år | 17,3% | 16,3% | ||
Utdelning (snitt), i år | 9,56 | 9,63 | -0,7% | 15 |
Utdelning (snitt), nästa år | 10,43 | 10,77 | -3,2% | 15 |
Källa: Factset |
Lars Johansson
Amila Ceranic
Nyhetsbyrån Finwire
5 november, 14:02
Industribolaget Alfa Lavals vinstkonsensus för nästa år har höjts något efter bolagets rapport för det tredje kvartalet, medan prognosen för innevarande år har justerats ned marginellt. Den genomsnittliga riktkursen är samtidigt oförändrad på knappt 602 kronor.
Alfa Lavals orderingång under det tredje kvartalet ökade med 36,1 procent till 23 233 miljoner kronor, vilket var 14,4 procent bättre än analytikernas förväntningar. Försäljningen steg med 7,8 procent till 18 596 miljoner kronor, något under konsensus, medan det justerade ebita-resultatet ökade med 5,8 procent till 3 364 miljoner kronor, marginellt över förväntningarna.
Aktien, som steg med 0,7 procent på rapportdagen den 27 oktober, är i skrivande stund ned med 0,5 procent jämfört med dagen före rapportsläppet. Under samma period har storbolagsindexet OMXS30 stigit med 3,4 procent.
Räknat på estimaten som trillat in efter delårsrapporten har Factsets konsensus för det justerade ebita-resultatet sänkts med 0,2 procent för innevarande år och höjts med 0,6 procent för nästa år.
Försäljningsprognosen har samtidigt sänkts med 0,3 procent för innevarande år och höjts med 0,2 procent för 2027. Analytikerna räknar nu med att det justerade ebita-resultatet ökar med 17,3 procent nästa år, jämfört med tidigare förväntade 16,3 procent.
Den genomsnittliga rekommendationen bland analytikerna är fortsatt övervikt. Den genomsnittliga riktkursen är oförändrad på 601,68 kronor, vilket motsvarar en uppsida på cirka 10 procent jämfört med den aktuella aktiekursen på 546,80 kronor.
Av de 20 analytiker som följer Alfa Laval har åtta, motsvarande 40 procent, en positiv rekommendation. Nio analytiker, eller 45 procent, har en neutral rekommendation medan tre, motsvarande 15 procent, är negativa. Före rapporten var fördelningen 40 procent positiva, 50 procent neutrala och 10 procent negativa rekommendationer.
Alfa Laval | ||||
Rapportdag | 2026-10-27 | |||
Aktiekursutveckling på rapportdagen | 0,7% | |||
OMXS30 utveckling sedan rapportdagen | 3,4% | |||
Datum | 2026-11-05 | 2026-10-26 | Differens | Antal estimat |
Aktiekurs | 546,80 | 549,60 | -0,5% | |
Genomsnittlig riktkurs | 601,68 | 601,68 | 0,0% | |
Skillnad riktkurs vs nuvarande aktiekurs | 10,04% | 9,48% | ||
Rekommendation konsensus | Övervikt | Övervikt | 20 | |
Andel positiva rekommendationer | 40% | 40% | 8 | |
Andel behåll rekommendationer | 45% | 50% | 9 | |
Andel negativa rekommendationer | 15% | 10% | 3 | |
Försäljning, innevarande i år | 73 769 | 74 013 | -0,3% | 15 |
Försäljning, nästa år | 83 240 | 83 067 | 0,2% | 15 |
Tillväxt försäljning, nästa år | 12,8% | 12,2% | ||
Justerat ebita-resultat, innevarande år | 13 034 | 13 061 | -0,2% | 11 |
Justerat ebita-resultat, nästa år | 15 284 | 15 192 | 0,6% | 11 |
Tillväxt justerat ebita-resultat, nästa år | 17,3% | 16,3% | ||
Utdelning (snitt), i år | 9,56 | 9,63 | -0,7% | 15 |
Utdelning (snitt), nästa år | 10,43 | 10,77 | -3,2% | 15 |
Källa: Factset |
Lars Johansson
Amila Ceranic
Nyhetsbyrån Finwire
Techraset
Aktieanalyser
Investor
Techraset
Aktieanalyser
Investor
1 DAG %
Senast
OMX Stockholm 30
−1,01%
(vid stängning)
OMX Stockholm 30
1 DAG %
Senast
3 267,88
USA
Igår, 14:11
Uppgifter: USA och Iran närmar sig avtal