RÖRELSERESULTAT 746 MLN KR 1 KV (EST 749)
23 april, 08:05
23 april, 08:05
STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Kyl- och klimatkontrollbolaget Beijer Ref, som är verksamt i grossistledet, redovisar ett rörelseresultat för det första kvartalet 2026 på 746 miljoner kronor.
Analytiker hade i genomsnitt förväntat sig 749 miljoner kronor enligt en sammanställning som Infront gjort inför rapporten.
Ebita-resultatet uppgick till 804 miljoner kronor, jämfört med analytikersnittet på 803 miljoner kronor. Ebita-marginalen var 9,4 procent, jämfört med väntade 9,3 procent.
Nettoomsättningen var 8.549 miljoner kronor, att jämföra med analytikersnittet på 8.607 miljoner kronor. Den organiska tillväxten blev -0,2 procent.
Nettoresultatet landade på 481 miljoner kronor, jämfört med analytikersnittet på 484 miljoner kronor.
Resultatet per aktie uppgick till 0:94 kronor, jämfört med väntade 0:95 kronor.
Johanna Hansson +46 8 5191 7982
Nyhetsbyrån Direkt
23 april, 08:05
STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Kyl- och klimatkontrollbolaget Beijer Ref, som är verksamt i grossistledet, redovisar ett rörelseresultat för det första kvartalet 2026 på 746 miljoner kronor.
Analytiker hade i genomsnitt förväntat sig 749 miljoner kronor enligt en sammanställning som Infront gjort inför rapporten.
Ebita-resultatet uppgick till 804 miljoner kronor, jämfört med analytikersnittet på 803 miljoner kronor. Ebita-marginalen var 9,4 procent, jämfört med väntade 9,3 procent.
Nettoomsättningen var 8.549 miljoner kronor, att jämföra med analytikersnittet på 8.607 miljoner kronor. Den organiska tillväxten blev -0,2 procent.
Nettoresultatet landade på 481 miljoner kronor, jämfört med analytikersnittet på 484 miljoner kronor.
Resultatet per aktie uppgick till 0:94 kronor, jämfört med väntade 0:95 kronor.
Johanna Hansson +46 8 5191 7982
Nyhetsbyrån Direkt
Blankningar
Sparande
Blankningar
Sparande
1 DAG %
Senast

OMX Stockholm 30
−0,97%
(14:05)
Saab
Idag, 13:28
Saab leder nedgång på Stockholmsbörsen
OMX Stockholm 30
1 DAG %
Senast
3 276,22